Muteni Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Muteni nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Muteni kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “muteni” kelimesinden söz edeceğiz. 

Muteni Nedir? Ne Demek? 

(isim) 

— Seçkinleştirme, elit hale getirme 

İlginizi Çekebilir:  Radikal Ne Demek?

Bir bina, yapı veya bölgeyi yapılan çalışmalar ve düzenlemeler ile modern bir kimliğe kavuşturma, ona yeni bir üslup kazandırma anlamına gelir. 

Muteni Kelimesinin Kökeni

Muteni kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Yine aynı şekilde “mutena” ve “mutenalaştırma” kelimeleri de Arapça kökenlidir. Kelimenin kökeni “itina” sözcüğüdür. 

İlginizi Çekebilir:  Muhabir Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Muteni Kelimesinin Kullanım Alanları 

Muteni kelimesi, diğer varyasyonlarına göre gündelik hayatta daha az sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Sözcük, mimari açıdan terminoloji ifade etmektedir. 

Muteni Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Mükerrem kendisini en perişan bir kıyafetle yahut en mutena tuvaleti ile karşılamış olsa yine aynı sakin ve lakayt edayı muhafaza ediyor, değişikliği fark bile etmiyordu. Lakin ne gariptir ki masa örtüsündeki bir lekeyi, bardakların birindeki çatlağı derhal görüyor, yemeğin üç dakika gecikmesi de dikkatinden kabil değil kaçmıyordu.

İlginizi Çekebilir:  Meyyiten Derdest Nedir? Ne Demek?

Kıskanmak, Nahid Sırrı Örik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi