Dini

Mutfakta Namaz Kılınır mı? Neden Kılınmaz?

Çoğu dinde ibadet etmek için belirli bir ibadethaneye gitmek gerekli. Bütün dualar ve ritüellerin gerçekleştirilmesi için ibadethane içine girilmeli ve dinlere göre değişen kaidelerde dua ve ibadet edilmektedir.

Fakat İslam dininde ise durum bu şekilde değildir. Allah’a dua ve ibadet etmek için sadece Cami’ye gitmek zorunlu olmamakla beraber yeryüzünde temiz olan her yer müminlerin mescidi sayılır. Bu özgürlük manevi olarak her an Allah’a yakın olabileceğimizin habercisi olduğundan çok önemli ve anlamlıdır. Fakat dolaylı olarak bazı sebeplerden dolayı namaz kılınamayacak, ibadet edilemeyecek yerler vardır. Bu yer temiz olsa da başka bir sebepten dolayı o yerde dinen sakıncalı bulunabilecek bir sebep bulunduğundan namaz kılınmaz.

Mutfakta Neden Kılınmaz?

Mutfakta namaz kılınması günahtır, çok büyük bir yanlıştır demek uygun olmamakla birlikte bazı alimlerce mutfakta namaz kılmak mekruh sayılmıştır. Mekruh alimler tarafından yapılması hoş görülmeyen şeyler demektir. Mutfakta namaz kılınmamasının asıl sebebi ise yemek yapılan bir alan olduğundan dolayı yerde ve etrafta ekmek kırıntısı gibi taneler bulunabileceğinden bu alanda temizlikten emin olmanın her zaman mümkün olmamasıdır. Ben mutfağımı her gün süpürüyorum temiz o zaman namaz kılabilirim deseniz dahi. Tedbirli olup diğer bir odada namaz kılmak en güzeli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.