Mimari

Mutfakta Kaç Priz Olmalı?

Muhtemelen evinizde en çok vakit geçirdiğiniz yerlerden birisidir mutfak. Elektrikli mutfak aletlerinin üzerine bir de televizyon, akıllı telefonunuzun şarj ihtiyacı gibi gereksinimler eklendiğinde priz sayısını bunu göz önüne alarak hesaplamanız gerekecektir. Mutfağın düzenine göre ilk inşaat sırasında tesisat planı yapıldığı için sonradan değişiklik çok basit bir işlem olmasa da, eviniz yeni inşaat halindeyse ya da mutfağınızı sıfırdan tasarlamak istiyorsanız priz sayısını hesaplamanız çok faydalı bir nokta olacaktır.

Bu soru akla gelince cevap olarak sadece çay makinası ya da telefonunuzu şarja taktığınız masaya yakın priz gelse de buzdolabı, bulaşık makinesi gibi mutfağın olmazsa olmaz elektrik eşyalar için uygun yerlerde konumlandırmanız gereken prizler olması gerektiğini unutmayın.

Mimari tasarım esnasında çok süslü dolaplar, harika bir halı gibi sadece görsel yönleri göz önünde bulundurursanız çok büyük hata yapıyorsunuz demektir. Prizin sayısı kadar yerleri de çok önemlidir. Buzdolabının konumlanacağı yerde, bulaşık makinesinin arkasında ve ocağa yakın tezgah üstü bir yerde mutlaka ikili olmak üzere priz bulunmalıdır. İkili olmasının sebebi çay, kahve makinesinin haricinde blender çalıştırmak istediğinizde fişi sök-tak işlemi ile uğraşmayacak olmanızdır. Ayrıca sulu bir ıslak alan olacağından dolayı tezgaha oranla yukarıda kalması su temasından uzak olması açısından çok önemlidir.

Priz Sayısı Kaç Olmalı?

Yukarı bahsettiğimiz yerlere yerleştirilen prizlerin haricinde, televizyon için (varsa), süpürge ya da elektronik aletleriniz için kullanacağınız masaya yakın konumda 3’lü bir priz olması yeterlidir. Mutfakta 8 adet priz bulunmalı. Ayrıca büyüklük olarak yüksek metrekareli mutfaklarda diğer köşede bir diğer 3’lü priz faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.