İstanbul’da Oy Farkı 2 Bin Geçersiz Oyların Sayısı 300 Bin

İstanbul’da yerel seçimlerde heyecan son hız devam ediyor. İstanbul’da Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu arasında oy farkı 2 binin altına düştü.

  • İstanbul’daki toplam sandık sayısı: 31.186
  • Açılan Sandık Sayısı: 30.806
  • Katılım Oranı: %82.6
  • Toplam Seçmen: 10 Milyon 570 Bin 939
  • Kullanılan Oy Sayısı: 8 Milyon 731 Bin 330
  • Geçersiz Oyların Sayısı: 300 Bin

Binali Yıldırım: İstanbul’da Seçimi Biz Kazandık

İstanbul’da konuşan Binali Yıldırım, seçimlerle ilgili olarak ‘biz kazandık’ açıklamasında bulundu. Yüksek Seçim Kurulu’ndan henüz bir resmi açıklama gelmemişken Binali Yıldırım’dan gelen ‘kazandık’ açıklaması infial yarattı. Pek çok AKP’li vatandaş zafer çığlıkları attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki seçimlerle ilgili olarak herhangi bir açıklama yapmazken Binali Yıldırım ‘İstanbul’da seçimi biz kazandık’ açıklaması yaptı.

İlginizi Çekebilir:  Ebru Özkan Kimdir? Neden Tutuklu?

Ekrem İmamoğlu: Bu Bir Manipülasyondur

Binali Yıldırım ile aynı anda basın açıklaması yapan Ekrem İmamoğlu, seçimle ilgili basına açıklama yaptıktan sonra toplantıdaki bir vatandaşın Binali Yıldırım’ın ‘kazandık’ açıklamasında bulunduğunu hatırlattı. Bunun üzerine Ekrem İmamoğlu, ‘bu manipülasyonun başka bir ayağıdır” açıklamasında bulundu ve Binali Yıldırım’ın seçimleri oldu bititye getirdiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir:  O Kadar Makyaj Yapmasa Bu Kadar Tecavüz Olmaz!

Seçim Tekrarlanabilir

İstanbul’da Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki farkın sadece 2 bin olması, seçim tekrarlanabilir mi sorusunu akıllara getirdi. Peki gerçekten seçimler tekrarlanabilir mi?

İstanbul’da sonucun tartışmalı ve şaibeli çıkması durumunda seçim, yapıldığı günden 2 ay sonra tekrarlanır. Bu Yüksek Seçim Kurulu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada da belirtilmiştir. Buna göre eğer İstanbul’da seçim sonuçları sonuçsuz ve tartışmalı çıkarsa 2 Haziran tarihinde bir seçim daha yapılacak.

İlginizi Çekebilir:  Bir Zamanlar Bahçeli: Andımızı Getirmezsem Namussuzum

AKP Kan Kaybediyor

Ankara’yı, kesin olmayan sonuçlara göre, kaybeden Adalet ve Kalkınma Partisi, pek çok il ve ilçeyi de kaybetti. Antalya, Bilecik, Artvin, Hatay, Bolu, Kırşehir, Amasya, Bayburt ve Erzincan’da kaybeden AKP, Milliyetçi Hareket Partisi ile yarıştığı illerde de kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara