Müthiş Ne Demek? Sözlük Anlamı Nedir?

Müthiş ne demek? Müthiş kelimesinin anlamı nedir? Sözlük anlamı ve TDK’daki karşılığı nedir? Son zamanlarda kullanımı konusunda ihtilaflar yaşanan müthiş kelimesinin anlamı, yaygın kullanımından oldukça farklıdır.

Müthiş Ne Demek?

Müthiş kelimesi Türkçede birden fazla anlama geliyor. Bu anlamlar kısaca şöyledir:

1. Korkuya sevk eden korku verici, korkunç.
 
2. Çok rahatsızlık verici şey, dayanılmaz olan
3. Şaşılacak denli değişik
4. Ünlem
Müthiş Kelimesinin Kökeni Nedir?
Müthiş kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür.
Yani, anlaşılacağı üzere müthiş kelimesi, yaygın olan kullanımından farklı bir anlama sahiptir. Bu, Türk Dil Kurumu’nun resmi internet sitesinde de yer alan bir gerçekliktir.
Fakat dilde, ”galat” adı verilen bir olgu vardır. Ve bu olguya göre bir kelime, o dili kullananlar tarafından yanlış olarak söylense bile doğrusunun önüne geçer ve öyleymiş gibi kabul edilir.
Müthiş kelimesi her ne kadar, yanlış olarak kullanılsa da yanlışı doğrusunun önüne geçmiştir. Lügatta şöyle bir söz vardır: ”Galat-ı meşhur, lügat-ı fasihten evladır.”
Müthiş Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bazı açılardan müthiş bir aşama gösterdin, ama iş karar verme aşamasına gelince hâlâ bir çocuk gibisin. Ben senin adına karar veremem, Charlie. Bu işin yanıtını kitaplarda da bulamazsın, başkalarına sorarak da… tabii, eğer bütün hayatın boyunca bir çocuk olarak kalmak istemiyorsan. Bunun yanıtını sen kendi içinde bulmalısın- neyin doğru olduğunu sen kendin hissetmelisin. Charlie, kendine güven duymayı öğrenmelisin.

Algernon’a Çiçekler, Daniel Keyes 

İlginizi Çekebilir:  Herze Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi