Cebren ve Hile İle Ne Demek?

Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin son satırlarında yer alan cebren ve hile ile ne demek? Cebren ve hile ile kelimesinin anlamı nedir? Ne demek?

Cebren Ne Demek?

Güç kullanarak, zora başvurarak bir işi veya bir şeyi gerçekleştirme, yapma.

Hile Ne Demek?

Bir kimseyi aldatmak ve oyun kurarak yanıltmak suretiyle yapılan oyun, düzen.

Cebren Kelimesinin Kökeni

Cebren kelimesi dilimize Arapçadan geçmiştir.

Hile Kelimesinin Kökeni

Hile kelimesi de dilimize Arapçadan geçmiştir.

Cebren Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

Hiçbir şey, milletin 23 Nisan coşkusuna gölge düşüremez. Bir ölüm kalım savaşı sırasında, İŞGAL altında bile kutlanan 23 Nisanları, ‘cebren ve hile ile’ ulusal egemenliğimizin gasp edilmek istendiği bugünlerde daha büyük bir coşkuyla kutluyoruz.”

Yüzyılın Kitabı-Yüzyılın Lideri, Sinan Meydan (Sayfa 85 – İnkılâp 91.Yıl, 23 Nisan Nasıl Bayram Oldu?)

Hile Kelimesinin Cümle İçindeki Kullanımı

Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir. Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini

Cebren ve Hile Kelimelerinin Cümle İçindeki Kullanımları

Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlarını müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet fakrü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: