Biyografi

Necdet Üruğ Kimdir?

Mustafa Necdet Üruğ, Türk askeri ve eski Genelkurmay Başkanıdır. 1921 yılında İstanbul’da doğan Üruğ, Kara Harp Okulu ve Topçu Okulu mezunudur. Askeri kariyerine çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ile başlamış ve zamanla çeşitli görevlerde bulunmuştur. Üruğ, Kıbrıs’ta görev aldığı dönemde Kıbrıs Silahlı Kuvvetleri Türk Alay Komutanlığı gibi önemli görevlerde bulunmuştur. Tümgeneralliğe terfi ederek Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genelkurmay Strateji Plan Daire Başkanlığı gibi kilit görevler üstlenmiştir.

Orgeneralliğe terfi eden Üruğ, 1981-1983 yılları arasında Devlet Başkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliği ile Cumhurbaşkanlığı ve Millî Güvenlik Konseyi Sekreterliği görevlerini üstlenmiştir. Ayrıca, Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı ve 1. Ordu Komutanlığı gibi önemli görevleri de yürütmüştür. 1983 yılında atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 1987 yılında kendi isteğiyle emekli olan Üruğ, TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir. Orgeneral Üruğ, İngilizce bilmektedir ve evli olup iki çocuk babasıdır.

Nisan 2021 tarihinde Vovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Necdet Üruğ, ayrıca Susurluk kazası sonrasında kurulan TBMM Susurluk Komisyonu’nun ifadesine başvurmak üzere çağırdığı kişiler arasında yer alıyordu. Necdet Üruğ, TBMM’den gelen bu daveti reddederek Susurluk hakkındaki sır perdesinin aralanmasına mani olmuştu.

kaynakça:

  • biyografya.com, Necdet Üruğ, erişim tarihi: 23 Aralık 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.