Biyografi

Erol Özkasnak Kimdir?

Erol Özkasnak, 10 Eylül 1946 tarihinde doğan Türk asker ve eski Genelkurmay Genel Sekreteridir. 1965 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra çeşitli askeri görevlerde bulunmuş, Kara Harp Akademisi’ni tamamlayarak kurmay subay olmuştur. 1991 yılında tuğgeneral, 1995 yılında tümgeneral rütbesine terfi etmiştir. Özkasnak’ın askeri kariyeri, 2000 Yüksek Askerî Şûra kararlarıyla kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilene kadar devam etmiştir. 28 Şubat sürecinde önemli bir figür olarak iddia edilen Özkasnak, bu dönemde etkin bir rol oynamış ve Çevik Bir ile birlikte PKK’nın üst düzey yöneticilerinden Şemdin Sakık’ın ifadesinde sahte belge düzenleyerek adının karıştığı bir skandalın ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Erol Özkasnak, 28 Şubat davası kapsamında 2012 yılında tutuklanmış ve Ankara’ya getirilerek mahkemeye çıkarılmıştır. 19 Aralık 2013’te tahliye edilmiştir. 2018 yılında yapılan duruşmada “postmodern darbe” ifadesinin kendisine ait olmadığını belirtmişse de sonrasında müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Yargıtay, 9 Temmuz 2021’de Özkasnak’a verilen müebbet hapis cezasını onamıştır.

kaynakça:

  • tr.wikipedia.org, Erol Özkasnak, erişim tarihi: 23 Aralık 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds