Nev-i Şahsına Münhasır Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Nevi şahsına münhasır ne anlama geliyor? Nevi şahsına münhasır sözünün anlamı nedir? Münhasır ve nev-i şahsına kelimeleri ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca nevi şahsına münhasır  kelimesinden söz edeceğiz.

Nev-i Şahsına Münhasır Ne Demek? 

Bir alameti-i farikası olan, diğerlerinden ayıran, diğerlerinden farklı bir özelliğe sahip olan, kendine özgü veya özgün olan anlamlarına gelir. Aynı zamanda karşılaştırılan iki nesne veya kişiden birinin diğerinden ayrılan bir özelliğine vurgu yapan sözdür.

Nevi Şahsına Münhasır Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Hem ‘nev’ kelimesi, hem ”şahıs’ kelimesi hem de ”münhasır” kelimesinin kökeni Arapçadır. Kelimelerin sahip olduğu anlamlar kısaca şöyledir:

  • Nev: Tür, çeşit
  • Şahıs: Kişi, kimse
  • Münhasır: Bir kişiye ayrılmış olan alan.

Nevi Şahsına Münhasır Kelimesinin Kullanım Alanları 

Nevi şahsına münhasır kelimesinin gündelik hayatta kullanımı oldukça yaygındır. Düz yazılarda cümle içinde uygun yerlerde kullanılır. Aşağıda ‘nevi şahsına münhasır’ kelimesinin cümle içi kullanımını görebilirsiniz.

Nevi Şahsına Münhasır Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Din, bir toplumsal kurum olarak işlevini yitirdiği anda, bu anlayış son tahlilde onun terk edilebileceği neticesine müncer olur. Oysa ikinci söyleyişte din yaşanan bir vâkıa olarak benimsemektedir: herhangi bir kültür unsuru değil, bilakis kendine mahsus kültür kurumlarını meydana getirebilen, nev-i şahsına münhasır nâzım bir sistemdir.
Rasim Özdenören
Kafa Karıştıran Kelimeler, Rasim Özdenören
Sayfa 109 – İz

Kitapçı dükkanlarının özel bir kokusu vardır Olric: nevi şahsına münhasır derler eskiler, işte ondan.
Oğuz Atay
Tutunamayanlar, Oğuz Atay
Sayfa 575

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: