Spor

Ofansif ve Defansif Orta Saha Nedir?

Ofansif ve defansif orta saha kavramları futbolda sıkça dile getirilen kavramlar arasında yer alıyor. Maç esnasında spikerler tarafından ve futbol yorumcuları tarafından pek çok defa duyulan bu kavramlar ne anlama geliyor? Ofansif ve defansif orta saha nedir? Ofansif ve defansif orta saha oyuncularının görevleri nelerdir?

Ofansif Orta Saha Nedir?

Futbol oyunlarında OOS veya AMF olarak geçen bu mevki, futbolda orta sahanın forvete yakın olan bölgesidir. Bu bölgede görev yapan oyunculara da ofansif orta saha oyuncusu adı verilir.

Genelde 10 numaralı formayı giyen oyuncular, takımın hücum organizasyonlarını düzenleyen ve atağa yön veren oyunculardır. Forvetlere yakın bir yerde oynayan ofansif orta saha oyuncuları; şut ve pas gibi özellikler bakımından orta saha oyuncularından daha iyidir veya iyi olmak zorundadır.

Ofansif orta saha oyuncuları, orta sahadan veya defanstan aldığı topları, en iyi şekilde hücum hattına taşırlar. Gizli forvet oyuncusu olarak da saha içinde yer alan ofansif orta saha oyuncuları, takımlarda en yaratıcı oyunculardır.

Defansif Orta Saha Nedir?

Futbolda, defansın önünde orta saha çizgisinin gerisinde yer alan bölgeye denir. Bu bölgede görev yapan oyunculara da ”defansif orta saha oyuncusu” veya ön libero ismi verilir. Takımda genellikle 5,6 veya 8 numara giyen bu oyuncuların defans özellikleri daha çok ön plana çıkmıştır. Futbol oyunlarında daha çok DMF veya DOS olarak geçerler.

  1. Ön liberolar top kesmekle görevlidirler
  2. . Defans ile orta saha arasında bir köprü görevi görürler.
  3.  Rakibi orta sahada presle karşılarlar.
  4. Ön liberolar, fiziki gücü yüksek oyunculardır.
  5.  Adam adama mücadele ederler.
  6. İleriye top çıkartırlar.
  7. Top çalmak, hava topu kazanmak da görevleri arasında gösterilebilir.

Futbolda ofansif ve defansif orta saha oyuncular kısaca böyledir. Futbolla ilgiliyseniz sitemizin ”Spor” kategorisine bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.