Sağlık

Omuz Sakatlığı Ne Kadar Sürer?

Omuz sakatlığının iyileşme süresi yaralanan bölgeye ve hasarın durumuna göre değişir. Bir çok omuz sakatlığı türü vardır bunların bazıları vücut geliştirme sırasında olan ani sakatlanmalar bazıları ise kronik hastalıklardır.
Ani gelişen omuz sakatlıklarının oluşmasında birçok faktör vardır bunlar yanlış teknikle yapılan egzersizler, ısınmadan yapılan antremanlar, ani hareketlerdir.

Omuz Sakatlıkları ve İyileşme Süreleri


Kas Yaralanmaları
Kaslar darbe yada fazla yükleme sonucu hasarlanabilir.Bu hasarlanmalar kasta kanama ve yırtık oluşmasına neden olur.Hastalar günlük hayatlarına devam ettikleri için bu sakatlanmayı dikkate almazlar ancak yeterli tedavi yapılmazsa spora dönüş süresi uzar.Bu tür sakatlıklarda 1.ve 2. gün ağrı kesici ilaçlar kullanılmalı , soğuk uygulanmalı ve dinlenilmelidir.


Tendon Yaralanmaları
Tendonlar kaslardan kemiklere yük aktaran organlardır. Tendonun hızlı gerilmesi, gergin haldeyken tendona yük binmesi, ilgili kasa göre tendonun zayıf olması tendon yaralanmalarına neden olabilir. Tendon zedelenmeleri kan akımının zayıf olduğu bölgelerde oluşur. Bu omuz sakatlıklarda;İstirahat halinde ağrı oluşurken , ısınma ile kaybolur. Sporcu antrenmanına devam eder. Antrenman bitiminde soğumayla ağrı tekrar ortaya çıkar. Aşırı kullanımaya bağlı tendon sakatlanmaları tam ve kısmi yırtılmalar olabilir. Tam yırtıklar cerrahi gerektirir. Kısmi yırtılmalarda buz uygulanmalı, omuz dinlendirilmeli ve splintle desteklenmelidir.


Bursa Yaralanmaları
Bursalar kemik ve tendonlar arasında sürtünmeyi azaltan keseceklerdir. Bursa hasarına bağlı omuz sakatlıklarında şişlik, lokal hassasiyet, kızarıklık ve ısı artışı şikayetleri oluşur. Bu omuz sakatlığında ağrı tamamen kayboluncaya kadar istirahat, soğuk uygulama ve bandaj uygulanmalıdır.


Eklem Yaralanmaları
Eklemler kemiklerin birleşim yerleridir. Eklem yaralanmalarında ağrı, lokal hassasiyet, harekette sınırlılık ve lokal şişlik şikayetleri oluşur. Bu omuz sakatlığında kas hasarları gibi tedavi edilir dinleme, soğuk uygulama ve ağri kesici önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi