Ekonomi

Online Ödeme Alma Sistemi Nedir?

Günümüz dünyasında dijitalleşme hız kesmeden devam etmektedir. Bu bağlamda geleneksel ödeme alma sistemleri artık yerini online ödeme alma sistemlerine bırakmıştır. Online bayi tahsilat sistemi ise alt bayilerden veya müşterilerden 7/24 online ortamda tahsilat yapılmasını sağlar. Online ödeme sistemlerinde zaman veya mekan kaygısı olmadığı için ödeme işlemleri çok basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Online ödeme sistemi web siteye kurulduktan sonra bankalar ile iletişime geçilerek sanal pos kurulumu gerçekleştirilir. Alt bayiler ya da müşteriler, özel olarak oluşturulmuş ödeme sayfalarını kullanarak banka veya kredi kartları ile ödeme yapabilirler. Aynı zamanda tüm veriler tek bir panel üzerinden izlenebileceği için gelir yönetimi yapmak çok daha basit bir hal alır. Bu nedenle günümüzde birçok bayi ve firma online ödeme sistemlerini tercih etmektedir.

Online Ödeme Alma Sistemi Nasıl Çalışır?

Online ödeme sistemlerinin çalışma mantığı son derece basittir. Öncelikle sağlayıcı bir firma ile anlaşmanız gerekir. Firma tarafından web sitenizin alan adının altında bir alan adı oluşturulacaktır. Bu alan adı üzerinden alt bayileriniz ve müşterileriniz sizlere ödeme yapabilecektir. Ancak alan adı oluşturulduktan sonra sistemin bu alan adına entegre edilmesi gerekir. Entegrasyon işlemlerinin tamamı anlaşma sağladığınız firma tarafından gerçekleştirilir.  

Sistem entegrasyonu tamamlandıktan sonra güvenlik önlemleri alınacak ve sistemin güvenilirliği test edilecektir. Ardından Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankaların sanal pos hizmetleri sisteme tanımlanır. Bu aşama tamamlandığında ise sistem başarılı bir şekilde web sitenize entegre edilmiş olacaktır. Alt bayileriniz ve müşterileriniz, oluşturulan ödeme sayfasına gelerek tüm ödeme işlemlerini güvenli bir şekilde yapabilir.

Kimler Online Ödeme Alma Sistemini Kullanabilir?

Online ödeme alma sistemi, alt bayilerinden ya da müşterilerinden hızlı ve kolay bir şekilde ödeme almak isteyen tüm firmalar tarafından kullanılabilir. Özellikle periyodik olarak ödeme alması gereken firmalar bu sistemi tercih ederek ödemeleri tek bir panel üzerinden görüntüleyebilirler. Bu durum firmaların muhasebe yükünü hafifletecek ve zamandan tasarruf etmelerini sağlayacaktır.

Online ödeme alma sisteminin en sık kullanıldığı alanlar şunlardır:

 • Banka veya kredi kartı kullanılarak yapılan online tahsilatlar.
 • Bayilerden, alt bayilerden, firmalardan ve müşterilerden yapılan tahsilatlar.
 • Carilerden yapılan tahsilatlar.
 • Okul, dernek, site, spor kulübü veya benzer yerlere yapılan sürekli tahsilatlar.

Kısaca özetlemek gerekirse; online ödeme sistemleri, tahsilat yapılması gereken her türlü alanda kullanılabilmektedir.

Online Ödeme Alma Sisteminin Özellikleri

E tahsilat olarak da bildiğimiz online ödeme alma sistemi, kendi içerisinde birçok özelliğe sahiptir. Bu özellikler arasında en dikkat çekeni ise tüm gelirlerin tek bir ekran üzerinden görüntülenebilmesidir. Sizler bayi olarak tahsilat yaptığınızda, yapmış olduğunuz tahsilatların tamamı istatistikleri ile birlikte yönetim panelinden izlenebilir. Bu durum muhasebe yükünüzün azalmasını sağlar.

Online ödeme alma sistemi çoklu dili ve çoklu para birimini destekler. Bu durum siz ve alt bayileriniz için son derece önemli bir özelliktir. Aynı zamanda alt bayiye özel taksitlendirme seçenekleri belirlenebilmektedir. Bu sayede bayileriniz ödemelerini çok daha basit bir şekilde yapabilir. Ayrıca bu sistemler sayesinde tüm alt bayilerinize veya müşterilerinize eş zamanlı olarak bilgilendirme e-postaları gönderebilirsiniz.

Online Ödeme Alma Sisteminin Avantajları

Online ödeme alma sistemi size ve alt bayilerinize birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Geleneksel tahsilat yöntemlerinde meydana gelen tüm sorunlar ortadan kalkar.
 • Ödemelerinizi garanti altına alarak hızlı ve kolay bir şekilde tahsilat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Zamandan ve mekandan tasarruf edersiniz.
 • Alt bayileriniz ve müşterileriniz, tek çekim veya taksitli ödeme yöntemlerinden dilediklerini tercih edebilir.
 • 7/24 tahsilat yapabilmenizi sağlar. Böylece ödeme yapacak olan kişi ve firmalar, zaman kaygısı gütmeden diledikleri gibi ödemelerini gerçekleştirebilir.
 • Vadesi geçmiş alacaklarınızı tek bir panel üzerinden kontrol edebilirsiniz.
 • Yapılmış olan tahsilatları istatistiksel, grafiksel ve zamansal olarak takip edebilirsiniz.
 • Ödeme günü yaklaşan tüm alt bayilerinize tek tıkla bilgilendirme e-postası gönderebilirsiniz.
 • Ödemelerde herhangi bir hata oluşması durumu minimuma iner. Hatalı işlem yapıldığında tek tıkla iptal/iade işlemi gerçekleştirilebilir.

Günümüzde pek çok bayi ve firma, yukarıda yer alan avantajlar sayesinde online ödeme alma sistemini tercih etmektedir. Sizler de bu sistemi tercih ederek tüm tahsilat işlemlerinizi çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Online Ödeme Alma Sistemi Güvenli mi?

Online tahsilat sistemi, dijitalleşen dünyanın getirdiği tüm kötü niyetli saldırılara karşı güvenlik önlemlerini bünyesinde barındırır. Sistem web sitenize kurulurken gerekli tüm önlemler alınmakta olup ödemenin tarafınıza başarılı bir şekilde ulaşabilmesi için tüm ince detaylar düşünülmüştür. Bu nedenle online ödeme alma sisteminin son derece güvenli olduğunu söylemek mümkündür.

Online ödeme sistemlerinde 3D Secure adı verilen bir çeşit gelişmiş teknoloji kullanılır. Bu sistem sayesinde alt bayiniz veya müşteriniz ödeme yaparken banka tarafından kendisine bir SMS gönderilir. Müşteri, cep telefonuna gelen bu SMS’te yer alan kodu ilgili alana girdiğinde tutar müşterinin hesabından çekilmektedir. Eğer müşteri SMS’teki kodu ilgili alana girmezse veya yanlış bir veri girerse ödeme işlemi gerçekleşmeyecektir.

Online Ödeme Alma Sistemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Online ödeme alma sistemi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunur. Öncelikle sağlayıcı firma tarafından sizlere sunulan özelliklere ve avantajlara göz atmalı, bu özelliklerin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına karar vermelisiniz. Eğer ihtiyaçlarınız karşılanıyorsa anlaşma sağlayabilirsiniz.

Sağlayıcı firma seçimi yaparken firmanın aldığı güvenlik önlemleri ile alakalı detaylı bilgi edinmek sizler için çok iyi olacaktır. Aynı zamanda güvenlik ile alakalı tüm sorularınızı firmaya ileterek yanıt almalı ve aldığınız yanıt doğrultusunda kararınızı vermelisiniz. Tahsilatcim web sitesine giderek hizmetler ile alakalı daha geniş bilgilere ulaşabilir ve anlaşma sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.