Opel Lim Uyarısı

Lim uyarısı Opel marka araçların dışında çoğu markada aynı anlamı ifade etmektedir. Aracın cruise control yani hız sabitleyici üzerinden ya da menüden çıkabileceği maksimum hıza ulaştığını gösteren ifadedir. Limit kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu bir arıza olmamakla beraber Opel lim uyarısı bir fonksiyondur.

Opel Hız Limiti Uyarısı Kapatma

Opel marka araçlarda hız limitini kontrol etmek için iki yöntem vardır; 

  • Direksiyon üzerinde bulunan cruise control ayarı ile hız sınırlama,
  • Menüden yapılan ayar ile hız uyarısı sistemini aktif etme,

Birinci durumda belirlediğiniz hıza geldiğinizde gaza ne kadar basarsanız basın araç belirlenen hızı geçmeyecektir.

İkinci durumda ise sadece ekrande hız limiti aşıldı hatası görürsünüz. Bunları sıfırlamak için ise cruse control üzerinden sistemi tamamen iptal etmeniz lim uyarısı yazısının tamamen kaybolması için yeterli olacaktır. Diğer uyarı işaretini kaldırmak için ise direksiyonun solunda bulunan kol üzerindeki menü tuşuna bastıktan sonra karşınıza çıkan menüde gezinmeniz yeterli olacaktır.

Hız sınırı ile ilgili iki fonksiyonun ayrı ayrı sunulmasının bir sebebi var. Birinci durumda radar kontrolü olan yollarda veya belirli bir hız ortalamasında seyahat etmek istediğiniz zaman gaza istediğiniz kadar basın hızınız artmayacak böylecek belli bir sınırda kalmış olacaksınız. Bunun dezavantajı ise ani hızlanma ya da sollamaya çıkmanız gereken durumlarda sizin yeteneklerinizi kısıtlaması olacaktır.

Hız uyarısı ise diğerine nispeten daha az kısıtlayıcı olmakla beraber daha kullanışlıdır. Örneğin, 140km/h saat ayarında set edilmiş bir Opel hız uyarısı o hıza geldiğinizde sizi engellemek yerine bir uyarı sesi ve ekranda kırmızı bir işaret ile size limiti aştığınızı haber verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: