Organik Hit Satın Almak Sitenize Zarar Verir

Daha önce blogunuzun popülerliğini ölçümleyebilmenize yarayan Alexa sitesi hakkında bir yazı yazmıştık. Bugünkü konumuz ise web sitenize gelen ziyaretçilerle ilgili olacaktır.

Özellikle webmaster forumlarında kampanyası yapılan, “Web sitenize organik hit” kampanyaları sitenize yarardan çok zarar sağlayacaktır. Google algoritması bunu yıllardır çok rahat bir şekilde tespit edebilmektedir. Bu işlem daha çok bir anahtar kelime üzerine çalışılırken yapılır ve çoğunlukla sonuca ulaşılamaz. Mantıklı düşünecek olursak; Bir anda anahtar kelimede 4. sayfada olan sitenize yüzlerce Google tıklaması geliyor. Bunu da tahmin edebileceğiniz gibi Google çok rahatlıkla tespit ediyor. Organik hit konusunu geçtim bu manipülasyonu arkadaşlarınız vasıtası ile bile yaptırmayın.

İlginizi Çekebilir:  Bilgisayarların Yerini Tabletler mi Alıyor?

Ceza olarak büyük ihtimalle siteniz arama sonuçlarından çıkarılacak veya çok gerilere düşecektir.

Bu taktikler çok eskiden belki işe yarıyordu. Fakat artık bunlar çok basit manipülasyon çabalarından başka bir şey değil. Hatırlarsanız -hâlâ yapanlar var- footer backlink çalışmaları yapılırdı. Şu an bile etkisi var. Bunu kimse reddetmez ama konuyla alakasız onlarca web sitesinin footer bölümünden backlink almanız artık sitenizin filtre cezasına kadar yolu var demektir. Bu yöntemlerin hiçbirini tavsiye etmiyorum.

İlginizi Çekebilir:  Estonya-Rusya Siber Savaşı

Bir de son olarak süreklilik konusu asıl maddelerden biri. Siz bu organik hit çekme çabasını birkaç hafta yapıp birden bıraktıktan sonra eğer faydası var olsaydı bile artık bir işe yaramayacaktır. Doğal olun ve sabırlı olun lütfen.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara