Savaşlar Tarihi

Otlukbeli Savaşı’nın Nedenleri ve Sonuçları Nelerdir?

Fatih Sultan Mehmet’in Anadolu faaliyetleri kapsamında Türk siyasi birliğini sağlamaya çalıştığını 1466’da Karamanoğulları Beyliği’nden Konya ve Karaman’ı alması ve 1473 senesinde Anadolu’da yine Türk siyasi birliğini sağlamak amacıyla Uzun Hasan ile Otlukbeli Savaşı yapılmıştır. Bugünkü Erzincan sınırları içerisinde bulunan bir yerde yapılan savaşı Osmanlı Devleti kazanmış ve savaş pek çok sonucu da beraberinde getirmiştir. Savaşın nedenleri ve sonuçları nelerdir? İşte kısaca Otlukbeli Savaşı’nın nedenleri ve sonuçları.

Nedenleri 

• Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan, Karamanoğulları ve Trabzon Rum İmparatorluğundan alınan toprakların geri verilmesini istedi. Trabzon 1461 yılında Osmanlı hakimiyetine girmiş, Konya ve Karaman’ın bir kısmı da 1466’da Osmanlı’nın kontrolü altına girmişti. 

• Akkoyunluların ve özellikle Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Anadolu’daki Türk siyasi birliğini tehdit etmesi ve Doğu Anadolu’da zararlı çalışmalarda bulunması. 

• Osmanlı Devleti’nin de buna karşılık olarak Doğu Anadolu’da önemli bir nüfuz etme isteği içinde olması. 

• Uzun Hasan’ın Osmanlı Devleti’ne karşı Venedikliler ile işbirliği içinde olması. 

Savaşın nedenlerini oluşturan unsurlar kısaca böyleydi. İki devlet bugünkü Erzincan sınırları içerisinde kalan bir yerde çarpıştı ve savaşı Osmanlı Devleti kazandı. İşte Otlukbeli Savaşı’nın sonuçları:

• Bu savaşla birlikte Akkoyunlu Devleti dağılma/çökme devrine girdi. 

• Doğu Anadolu’da bir süreliğine de olsa sükunet ve emniyet sağlanmış oldu. 

• Osmanlı Devleti’nin sınırları doğuda Fırat Nehri’ne kadar ilerledi. 

 

 

Savaşlar hakkında detaylı bilgiler için sitemizin “Savaşlar Tarihi” adlı kategorisine tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds