Palyatif Ne Demek?

Palyatif ne demek? Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan ve cümle içerisinde kullanımı oldukça yaygınlaşan palyatif kelimesinin anlamı nedir? Palyatif kelimesi, Türkçeye hangi dilden geçmiştir, kökeni nedir? Cümle içerisindeki kullanımı ile palyatif kelimesi.

Palyatif Ne Demek?

İsim. Uygulanan politikalar, prensipler ya da tedbirlere verilen genel isimdir. Geçici ve anlık gibi anlamları da bulunan palyatif kelimesi ayrıca kalıcı olmayan anlamı da vardır.

İlginizi Çekebilir:  Şifahi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Palyatif Kelimesinin Kökeni

Fr. Palyatif kelimesi, dilimize Fransızcadan geçmiş bir sözcüktür. Kelimenin aslı “palliatif” iken zamanla palyatife dönüşmüştür.

Palyatif Tedbirler

Geçici ve anlık müdahalelere verilen genel isimdir. Örneğin merkez bankasının doların ateşini düşürmek için faizleri artırma yoluna gitmesi palyatif tedbirlere örnek olarak gösterilebilir.

İnsan nefsinin tahlil edilmesi , palyatif-yüzeysel , spekülatif yöntemlerle analiz edilemeyecek kadar hassas bir konudur. Yanlış yaklaşımda bulunulduğu takdirde, toplumsal temeller sarsılır , nihayetinde bina çöker .

Dokuz Yüz Katlı İnsan, Mustafa Merter (Sayfa 25)

Çünkü doğa ve yaşam ile olan ilişkimiz öylesine güdükleşip otantik olanı öylesine dışlamıştır ki, sanat telafi edici ve palyatif bir güç olarak kabul edilmektedir Aynı şey sanatçı ve izleyici için de geçerlidir; tıpkı din gibi, sanat da tatmin edilmemiş arzulardan doğar.

Gelecekteki İlkel, John Zerzan

İlginizi Çekebilir:  Müteveccih Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara