Sağlık

Paramedik Nedir?

Paramedik, acil tıbbi durumlarda kaza ve yaralanmalarda hasta ve yaralılara anında müdahale yaparak hastaların hayatını kurtarır. Günümüzde Paramediklerin görevi oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki her zaman ilk müdahale hastanın hayatını kurtarabilir. Son zamanlarda sağlık sektörüne yönelen bireyler tarafından Paramedik nedir sorusu sık sık gündemimizdeki yerini almaktadır.  Paramedikler günümüzde Acil Tıp Teknisyeni olarak da bilinir. Paramedik mezunları devlet hastanelerinde ve özel kurumlar da görev alabilir.  Hastaların hayati tehlikesi bulunuyor ise Paramedikler hastaya ilk müdahaleyi yaparak durumu kontrol altına alır. Aynı zamanda gerek özel hastane de gerek devlet hastanelerin de acil çağrılar ile ilgilenerek tıbbi hizmetler de sunabilir. Bunun yanı sıra ambulans ile gelen hasta ve yaralılar Paramedik tarafından tıbbi tesise götürerek gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlar.

Paramedik olmak isteyen bireylerin öncelikle ön lisans İlk ve Acil Yardım Paramedik ya da Sağlık Meslek Yüksekokulu bölümlerinin birinden mezun olması gerekir. Mezun olan bireyler kendi alanlarında staj yapması ve Paramedik olmak için gerekli belgelerin tam olması gerekir.

Paramedik Taban Puanları

Paramedik bölümünü okumak isteyen bireyler TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturumda YKS’ye girerek Paramedik taban puanları ile ilgili araştırmalarını yapıyor. Sağlık sektörü ile ilgili taban puanlar her yıl değişkenlik gösterir. Paramedik olmak isteyen bireylerin iki yıllık İlk ve Acil Yardım Paramedik ya da Sağlık Meslek Yüksekokulu bölümlerinin taban puanını incelemesi gerekir. Aynı zaman da Paramedik taban puanları Devlet ve Vakıf üniversitelerine göre de farklılık gösterebilmektedir. ÖSYM – YÖK tarafından en son 2021 tarihi itibariyle açıklanan Vakıf üniversitelerinde taban puan 177,59 ila 373,28 arasında farklılık gösterirken devlet üniversitelerinde Paramedik taban puanları 290,60 ila 370.25 arasındadır.

Paramedik Maaşları

Paramedik maaşları 2022 yılı içerisinde yapılan zam sonrasında en düşük ücret 4750 TL olarak belirlenmiştir. Ancak özellikle sağlık sektöründe devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde Paramediklerin maaşı farklılık gösterebilir. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki Paramedik maaşları eğitim düzeyine göre de belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds