Teknoloji

Canon 100D RAW Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Canon 100d makinelerinde RAW ne demek? RAW yazınca ne oluyor? Daha çok önceki yazılarımızda Canon fotoğraf makineleri ile ilgili birçok konu başlığından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Canon 100D makinelerindeki RAW özelliğinden söz edeceğiz.

Canon 100D RAW Ne Demek?

RAW kelimesinin anlamı İngilizce; ham, işlenmemiş demektir. Fotoğraf makinesi kullananlar olarak ise anlamı buna paraleldir. RAW, fotoğrafın işlenmemiş olduğunu, fotoğraf makinesi tarafından bir değişime gitmeden çekildiği anlamına gelmektedir. RAW çekim özelliği ile bu dosya içerisine kaydedilir. Aynı zamanda RAW’ın birçok avantajlı kaydetme özelliği vardır. Fotoğrafları saklamanın daha makul olduğudur. RAW dosyasında saklanan fotoğraflar yıllar geçtiğinde farklı uygulamalar üzerinden de değiştirilebilir. Yine beyaz ayarı, gürültüyü azaltmak- düzeltmenin kolaylığı, renk düzenleme, baskıda-fotoğrafta kalite, gibi birçok avantajı sunar. RAW ortalama 20-80 gb’lik bir hafıza kaplayarak saklama alanı olarak dezavantajlıdır diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds