Otomobil

Passat Immobilizer Etkin Ne Demek?

Eski zamanlarda araçlarda immobilizer benzeri bir sistem olmadığından, hırsızlık gibi güvenlik zaafiyetlerine oldukça açık bir sisteme sahiptik. Şimdi ise anahtar araç ile belirli bir şifreleme mantığıyla iletişim kurduğundan dolayı yetkisiz girişe izin vermiyor ancak bu sistem bazı zamanlarda araç sahibi için de problem teşkil edebiliyor. Bu makalemizde Volkswagen Passat modeli araçlarda meydana gelen ‘immobilizer etkin’ uyarısı kaynaklı arızadan kısaca bahsedeceğiz.

Passat immobilizer etkin demek, aracın anahtarı tanımaması sebebiyle güvenlik moduna geçtiğini ifade etmektedir. Bu uyarı nedeniyle aracınız marş almayı bırakın, kontağı dahi açmayacaktır. Bunun birkaç sebebi olabilir;

  • Passat beyin arızası,
  • Yeni kopyaladığınız anahtar imo okumuyor,
  • Anahtarın pili değiştirilmeli,
  • Anahtar arızalı.

Bu durumun net tespiti için yine OBD arıza tespit cihazına Passat aracınızı bağlayarak detaylı arıza kodunu sistem üzerinden okutmanız mümkün olacaktır. Ayrıca eski bir model araca sahipseniz belli bir süre sonra aracın anahtarına kodlanan şifrenin süresi geçmiş olabilir. Bunun tamirini iyi bir anahtarcı yapabilir. Ancak yetkili bir Volkswagen servisinin tamiri daha etkili ve kalıcı olabilir. Düzgün kopyalanmamış bir anahtar; kontak okumama, açma-kapatma sorunları gibi problemlere sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.