Otomobil

Pasta Cila Nedir? ve Nasıl Yapılır?

Güneşe uzun süre maruz kalan araçlarda ve araçların dış yüzeyinde meydana gelen çizikler ile alakalı çözüm bulmak isteyen araç sahiplerinin başvurdukları ilk işlem pasta ciladır. Pasta cila; her ne kadar aynı işlemi halk arasında ifade etmekteyse de, aslında pasta ve cilan farklı işlevler gerçekleştirilmek için üretilmiş ürünlerdir. Peki, pasta cila nedir? Çizikleri yok etmek ve araçların dış boyasının daha mat görülmesi için kullanılan malzemelere pasta cila denilmektedir. Kayseri ilinde ikamet eden bireyler, alanında uzman olan Kayseri pasta cila uygulaması gerçekleştirilen yerlerden ayrıntılı bilgi alabilmektedirler.

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta cila nasıl yapılır? Sorusunu ayrıntılı bir şekilde cevaplandırmak gerekirse; pasta cila işlemi iki şekilde yapıla bilinmektedir. Birincisi elle pasta cila yapmak, ikincisi ise pasta cila makinesi ile pasta cila yapmaktadır. Elle pasta cila yapmayı tercih eden bireyler, internet üzerinden veya araç malzemeleri satışı yapan, iş yerlerine fiziki olarak giderek pasta cila malzemelerini satın ala bilmektedirler. Pasta cila uygulamasının elle yapılmasının dezavantajları bulunmaktadır. Kayseri pasta cila uygulamasıyaptırmak isteyen araç sahipleri kaliteli firmalarla iletişime geçebilirler.

Pasta cila uygulaması yapacak birey, aracını güzelce yıkattıktan sonra, araç kurutulduktan sonra güneşin olmadığı, gölge bir alanda zımpara yardımı ile çizik bulunan alanı zımparalaması gerekmektedir. Zımpara yapıldıktan sonra pamuk veya temiz bir biz yardımı ile aracın yüzeyine daireler çizilerek pasta yüzeye yedirildikten sonra araç yüzeyine cila sürülerek temiz bir bez veya pamuk yardımı ile yedirilmelidir. Pasta cila işlemin gerçekleştirecek bireyin dikkat etmesi gereken önemli husus araç yüzeyinin küçük bir bölümünde pasta yapıp daha sonra cila yapmasıdır. Pasta kuruduktan sonra cila işleminden verim alınamamaktadır. Alanında uzman kişilere pasta cila uygulamasını yaptırmak isteyen bireyler pasta cila Kayseriyapan kurumları tercih edebilmektedirler.

Elle pasta cila yapmanın dezavantajları;

l Elle yapılan pasta cila uygulaması çok uzun sürdüğü için, pasta kuruduktan sonra uygulanan cila işleminden verim alınamamaktadır.

l Elle yapılan uygulamada, aynı alan üzerinden sabit işlem yapılamadığı ve sürekli bireyin eli oynadığından uygulamadan alınan verim oldukça düşük olmaktadır.

l Uygulamayı yapacak birey, pasta cila işlemi ile ilgili yeterli bilgilere sahip olmadığı için aracın dış yüzeyinde bulunan boyalara kalıcı hasar vere bilmektedir.

Makine ile pasta cila yapmanın avantajları;

l Pasta cila makinesi ile pasta cila uygulamasını yapmak, yüzeye uygulanan pastanın kısa sürede araç yüzeyine yedirilmesi ve pasta kurumadan hemen cilanın yüzeye uygulana bilinmektedir.

l Makineye takılın zımpara ile araç yüzeyine pasta ve cila profesyonelce yedirilmektedir.

l Pasta cila makinesi yardımı ile aracın tüm yüzeyine eşit şekilde uygulama gerçekleştirmekte, aracın geneli aynı mat rengi vermesi gerçekleştire bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.