Otomobil

Boya Koruma Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir otomobilin dış görünümü, şıklığı ve parlaklığı; boya kalitesi ve boya koruması ile ölçülür. Boya koruması; otomobilinizin rengini, parlaklığını ve gün geçtikçe oluşabilecek tahribata karşı aldığınız bir önlem ve koruma biçimidir. Aracınızın dış yüzeyinde bir boya katmanı mevcuttur. Ancak bu boya, tek başına aracınızı korumaya yeterli olmayacaktır. Boya koruma uygulaması; oluşabilecek güneş ışığı deformasyonundan, yağışların ya da aşırı sıcakların meydana getirebileceği cila solmalarından, aracınızın renginin matlaşmasından yani tüm oluşan risk faktörlerinden arıcınızı korumanızı sağlayacaktır. Kayseri boya koruma işlemi sayesinde aracınızın boyasını koruyabilir ve dış etkenlerden zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Boya koruma işlemi sıfır araçlarda ve ikinci el araçlarda farklı uygulama şekli ile yapılmaktadır. Sıfır araçlarda, fabrikadaki üretim aşamasından sonra koruyucu wax malzemenin temizliği yapıldıktan hemen sonra araç yüzeyine uygulanmaktadır. İkinci el araçlarda ise uygulama biraz daha farklıdır. Zira aracın kullanım geçmişi mevcuttur. Bu da yıpranmış bir araç demektir. Boya yüzeyinde oluşmuş kuş pisliği, zift kalıntısı gibi atıklar öncelikle kil temizliği yapılarak yapılacak olan uygulama için hazırlanır. Sonrasında boya koruma işlemi gerçekleştirilir. Her otomobilin şekli, ebatı, boya özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebepten dolayı boya koruması, her araç için özel olarak uygulanmaktadır. Bununla birlikte araçların boya kalitesi, boya kalınlık ölçüm cihazları ile ölçülmektedir. Bunun sebebi de boyanın ne denli aşınıp aşınmayacağıdır. Aracın boya kalınlığına uygun olarak pasta, uygun ped ve sünger kullanılarak işlem yürütülür. Son olarak gerçekleştirilen bu aşamalardan sonra boya koruma uygulaması yapılır. Kayseri araç boya koruma, tüm bu işlemlerinizi zahmetsizce yapma olanağı sağlıyor sizlere. 

Yapılan bu uygulamanın elbette aracınıza getirileri olacaktır. İlk olarak aracınız daha parlak ve uzun ömürlü bir renge kavuşacaktır. İkinci el bir arabaya sahipseniz bile sıfır km bir araç görünümüne ulaşacaktır. Dış etkenlerden etkilenen aracınızın deformasyon sürecinin önüne geçmiş olacaktır. Son olarak yapılan bu uygulama sonucu, dış yüzeyde oluşan su iticilik özelliği ile aracınızı temizlemeniz çok daha kolay bir hal alacaktır. 

Boya koruma Kayseri, sizin için değerli olan araçlarınızın tüm bu aşamalarında, sizlere hizmet vermek için hummalı bir çalışma yürütmekte. Gelişen teknolojiyi de kendi bünyesinde harmanlayarak sonuç odaklı çalışmalarını sürdürmektedir. Bu yolculuğunuzda güvenilir ve en az sorunsuz biçimde işlerinizi yürütmek sizler için fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.