Pazarlama Stratejileri: Avis’in Efsanevi Reklamı

Paranın satın alamayacağı şeyler vardır; geri kalan her şey için MasterCard, sloganı ile Avis’in “İkinciyiz, bunu biliyoruz, bunun için daha fazla çalışıyoruz” sloganları bu hafta ele alacağımız reklam sloganları.

Ne ifade ediyorlar? Her şeyden önce bir kabullenme var. MasterCard, paranın her şey olmadığını, Avis ise sektörde (araç kiralamada) zayıf/ikinci olduğunu kabul ediyor.

Reklam stratejilerinden biri de MasterCard ve Avis’in yıllar önce ortaya çıkardığı “kabullenme stratejisi”dir. Bir marka veya kurumun, ürününü ya da hizmetini satarken ütopik rakamlar ve abartı konumlandırmalar yapmadan bir pazarlama işine girmesine “kabullenme stratejisi” adı veriliyor.

İlginizi Çekebilir:  Hedef Kitle Nedir? Nasıl Belirlenir?

Halkla İlişkilerin altın prensiplerinden olan “her dediğin doğru olsun ama her doğruyu söyleme” sözünün göz ardı edildiği bu pazarlama stratejisinde, diğer reklam stratejilerinden farklı bir yön var: Samimiyet ve dürüstlük.

Yalan ve abartıya başvurmadan, gerçeklik üzerinden bir vurgu yapılıyor ve böylece hedef kitlenin beğenisini kazanmak amaçlanıyor.

İlginizi Çekebilir:  Basın Kokteyli Nedir?

Avis’in reklam stratejisi tek bir yönden hatalı. Birinci olan kim sorusunu akıllara getirmesi nedeniyle Avis’in “İkinciyiz” sloganı eleştirilebilir. Fakat ilerleyen süreçte Avis, o zamanlar araç kiralamanın lideri olan Hertz’in “sarsılmaz” tahtını sarsmış ve araç kiralamanın lideri olmuştur. 1946 yılında kurulan Avis’in, uygun reklam stratejileri ile 1918 yılında kurulan Hertz gibi köklü bir firmayı nasıl tahtından ettiğinin bir aşaması olan “İkinciyiz” sloganı, gerçeği yansıtma açısından ne derece önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

İlginizi Çekebilir:  Ters Piramit Tekniği Nedir? Nasıl Yazılır?

Slogan daha sonra Atlasjet’in de sloganı olmuş, Atlas Jet ise aşağıdaki Avis’in benzeri şu sloganla müşterilerinin karşısına çıkmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara