Pederşahi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Pederşahi nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Pederşahi kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Pederşahi” kelimesinden söz edeceğiz. 

Pederşahi Nedir? Ne Demek? 

ﭘﺪﺭﺷﺎﻫﻰ). (Fars. peder “baba” ve şāh > şāhі “şahlık, hükümdarlık” ile peder-şāhі)

(sıfat) 

Aile içinde veya toplumda baba ya da erkek otoritesini kabul eden, ataerkil sistemdir. Patriarşi ya da patrimonyal sistem olarak da bilinir. Bu sistemde bir toplumda ya da ailede erkeğin/babanın otoritesi kabul edilir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir. 

Pederşahi Kelimesinin Kökeni? 

  • Farsça

Kelime dilimize Farsçadan geçmiştir. Peder ve şah kelimeleri Farsçadır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir. 

Pederşahi Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Pederşahi” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. 

Pederşahi Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Türkiye’deki ailelerin ezici çoğunluğu hâlâ otoriter pederşahi aileler olup böyle ailelerde çocuğa birey olarak değer verilmez. Çocuk yavru olarak sevilir ve kollanır, ama kendisine bir birey olarak saygı duyulmaz.

Aptalı Tanımak, Celal Şengör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.