Deyimler ve Atasözleri

İler Tutar Yanı Yok Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

İler tutar yanı yok nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “iler tutar yanı yok” cümlesinden söz edeceğiz. 

İler Tutar Yanı Yok Ne Demek? 

Aslında cümlede bahsi geçen ifade “iler tutar” kısmıdır ve iler tutar deyimi “işe yarar bir durumu olmama” anlamına gelmektedir. İler tutar yanı yok cümlesi de hemen hemen aynı anlamlara gelir ve işin mantıklı veya yararlı bir tarafının olmadığına vurgu yapar. 

İler Tutar Yanı Yok Kullanım Alanları

Gündelik hayatta sıkça kullanılan cümleler arasında yer almamakla birlikte Ahmet Kaya’nın “Başım Belada” isimli şarkısında geçen bu cümle şarkıda anlam bütünlüğünden de çıkartılabilir. Şarkıda Ahmet Kaya tabancasını helada unuttuğunu, adının ve eşkalinin bilindiğini söylemekte ve içinde bulunduğu durumun hiçbir yararlı tarafının olmadığını söylemektedir. 

İler Tutar Yanı Yok Cümle İçi Kullanımı

Bu memleket bir yağma memleketi oldu. Kim ona elini uzatsa yağma için uzatıyor. Türkiye’de oturan burjuvası soyuyor, yabancı soyuyor, dostu, düşmanı soyuyor. İler tutar yeri kalmamış soygundan.

Ustadır Arı, Yaşar Kemal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds