Kelimeler

Pejmürde Ne Demek? Kime Denir? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Pejmürde nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Pejmürde kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve söz öbeklerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “pejmürde” kelimesinden söz edeceğiz.

Pejmürde Nedir? Ne Demek?

Kılık kıyafeti düzgün olmayan, pis kişi anlamlarına gelir. Ayrıca giyimini özen göstermeyen, gelişigüzel giyinen kimseler için de “pejmürde” ifadesi kullanılır.

Pejmürde Kelimesinin Kökeni

İçinde “J” harfi geçen tüm kelimeler yabancı dillerden Türkçeye geçmiştir. Pejmürde kelimesi ise Farsça kökenli bir kelimedir.

Pejmürde Kelimesinin Kullanım Alanları

Kelime, daha çok kötü giyinimli birisini ifade etmek için kullanılır. Gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almayan pejmürde kelimesi, kullanım alanı dar bir kelimedir.

Pejmürde Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“Romantik ve pejmürde insanlar, bedbinler, hayalperestler benim en candan arkadaşım olabilirler, zira ben de bu sınıftanım; ama, hayatımı emanet edeceğim insan, mağrur, mütehakkim, kendinden ve hareketlerinden emin olmalı…”

Türkan, Ayşe Kulin Sayfa 118 – Everest Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi