Perifer Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Perifer nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Perifer kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Perifer” kelimesinden söz edeceğiz.

Perifer Nedir? Ne Demek?

  • Dış kısım, yüzey, çevresel, yanal (tıp) – Nişanyan Sözlük.
  • Merkezin dışında kalan bölge, çevre, çeper.

Genelde tıp terminolojisi içinde kullanılan söz konusu kelime ekonomi biliminde de ‘çevre, çeper’ anlamında kullanılmaktadır.Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Perifer Kelimesinin Kökeni?

  • Fransızca périphérie veya İngilizce periphery .
  • Bundan da önce: Eski Yunanca periphéreia περιφέρεια 

Kelime dilimize İngilizceden geçmiştir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Perifer Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan kelimeler arasında yer alan ”Perifer” kelimesi, daha çok tıp biliminde kullanılır.

Perifer Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

 Adorno ve Horkheimer’in deyimiyle “kültür endüstrisi”ne ve Gramsci’nin deyimiyle kültürel hegemonyaya yapıt üreten ve siyasi kimliği ile öne çıkmamış hiçbir küçük burjuva aydını, işçi sınıfının toplumsal muhalefetinin güçlü bir şekilde örgütlenmediği yarı perifer bir ülkede ilkeli ve tutarlı bir muhalif tavrı sonuna kadar sürdüremeyecek, mutlaka bir noktada patlak verecektir. Nitekim “her toplumda egemen düşünceler, egemen sınıfın düşünceleridir. Çünkü maddi üretimin araçlarına sahip olan sınıf, düşünsel üretimin araçlarına da egemendir

(Marks&Engels, Alman İdeolojisi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.