Ünsiyet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Ünsiyet nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Bühtan kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “irtikap” kelimesinden söz edeceğiz.

Ünsiyet Nedir? Ne Demek?

  • Alışkanlık, dostluk, tanışıklık.

Kelimenin temeline indiğimiz zaman anlamının alışık olma olduğunu görüyoruz ancak ahbaplık anlamı da vardır. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Ünsiyet Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça.

Kelime dilimize Arapçadan geçmiştir. Kökeni ”üns” sözcüğüdür. Söz konusu kelime ”evcil ve alışık olma, evcillik, insancıllık” anlamlarına gelir. Ancak Şemsettin Sami’nin Kamus-i Türki’sinde kelime ”Masdariyet manasını mutazammın olan ‘üns’ ismine ‘iyyet’ edatı masdariyesi ilavesile teşekkül etmiş esassız ve yanlış bir lugatdir.” şeklinde tanımlanmıştır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Ünsiyet Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Ünsiyet” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir.

Ünsiyet Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Hafız efendi, onu ciddi bir yüzle dinledikten sonra: “Oğlum” dedi, “biz senin çağlarını geçirdik. İnsan bir kere öğrenmeye başladı mı, artık peşini bırakmamalı. Araya azıcık soğukluk girdi mi bu ilim dedikleri namert, adamı ürkütür. Hayat ile fazla ünsiyet* muayyen bir yaştan sonra insanları çok şey öğrenmekten, yani usulü dairesinde öğrenmekten uzaklaştırıyor. Bundan sonra boşuna kendini yorma… Hayatına başka bir yol seç, bir bankaya filan girmeye bak, gençsin, muvaffak olursun…”

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali Sayfa 72 – Yapı Kredi Yayınları
Sabahattin Ali

İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali Sayfa 72 – Yapı Kredi Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber