Tarih

Picardie Manevraları Nedir? Önemi ve Sonuçları? Kim Katıldı?

Picardie Manevraları nedir, önemi nedir, kimler temsil etmiştir? Daha önceki yazılarımızda Türk İnkılap Tarihi konusunda çeşitli başlıklardan ve detaylardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Picardie Manevraları’ndan ve öneminden söz edeceğiz.

Picardie Manevraları Nedir?

Pikardi Manevraları olarak bilinir. 12-18 Eylül 1910’da Fransa’nın Picardie bölgesinde gerçekleştirilen tatbikatın ismidir. Söz konusu tatbikat, Mareşal Foch komutasında yapılırken tatbikata Osmanlı Devleti’ni temsilen Binbaşı Selahaddin Bey ve Kolağası Mustafa Kemal (Mustafa Kemal Atatürk) katılmıştır.

Picardie Manevraları, Mustafa Kemal’in Mareşal Foch’un dikkatini çekmesi bakımından ayrı bir önemi vardır. Tatbikat sonrası Mustafa Kemal’in yorumlarını dikkat çekici bulan Foch, rütbesi albaydan aşağı olmasına rağmen Mustafa Kemal’i düzenlediği bir yemeğe davet etmiştir. Picardie Manevraları sırasında Mustafa Kemal, hava kuvvetlerinin orduya sağladığı büyük avantajları görmüş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu takip eden ilk birkaç yıl içerisinde Türk Tayyare Cemiyeti’nin kuruluşuna (1925) öncülük etmiştir.

kaynakça:

  • ataturkansiklopedisi.gov.tr, Picardie Manevraları, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022
  • tr.wikipedia.org, Picardie Manevraları, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022
  • eksisozluk.com, picardie manevraları, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022 (görseller ”bu ne dunya kardesimmm” isimli yazarın entry’sinden alınmıştır).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi