Tarih

Ehl-i Hiref Nedir? Kimdir? Görevleri Nelerdir?

Ehl-i hiref nedir, ne demek, görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda Osmanlı Devleti kültür tarihi konularından ve KPSS’de çıkması muhtemel bazı başlıklardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Ehl-i hirefin kim olduğundan ve görevlerinin neler olduğundan söz edeceğiz.

Ehl-i Hiref Nedir? Kimdir? Görevleri Nelerdir?

Osmanlı Devleti’nde el sanatları ile meşgul olan ve geçimlerini yaptıkları sanatların alımı ya da satımı ile sağlayan zümreye verilen genel bir isimdir. Ehl-i hiref aynı zamanda Osmanlı Devleti’nde sanat akımlarının belirlenmesinde ya da yönlendirilmesinde etkili olan bir sınıftır. Öte yandan ehl-i hiref sınıfı, usta ve çıraklardan müteşekkildir. Her sanat dalının bölükbaşısı, odabaşısı, kethüdası ve çırak gurubu bulunur. Ayrıca ehl-i hiref sınıfından (teşkilatından) sarayın Hazinedârbaşısı ve Hazine Kethüdâsı sorumludur.

Ehl-i hiref sınıfı, sanat ehli olan sanatkarlardan oluşur. Söz konusu sınıf, sarayın eğitimli üretim teşkilatıdır. Öte yandan ehl-i hiref, Osmanlı Devleti’nde en güzel sanat eserlerini icra eden sanatkar ve zanaatkarları ifade eden bir kavramdır.

kaynakça:

  • islamansiklopedisi.org.tr, Ehl-i hiref, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022
  • yeniakit.com.tr, Osmanlı’da sanat, sanatkâr ve Ehl-i Hiref, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022
  • milliyet.com.tr, Ehli Hiref Nedir?.., erişim tarihi: 31 Temmuz 2022
  • jasstudies.com, Ehli Hiref-i Hassa…, erişim tarihi: 31 Temmuz 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi