Coğrafi BölgelerGeziŞehirler

Polonya’da Yaşam (Yemek, Ulaşım, Hastane vb.)

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda Polonya’da yaşam nasıl ? yemek olarak neler yiyebiliriz ? ulaşımı nasıl sağlarız ? Sağlık problemimiz olduğunda neler yapabiliriz ?  bunlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle , Polonya’da Öğrenci Olarak Yaşamak

Erasmus programıyla geldiğim Polonya’da bir çok şey gördüm ve genel olarak düşüncem bir öğrenci için çok güzel bir ülke. Gezilecek bir çok yeri var ve maddi durum bakımından sizi sıkıntıya sokacak bir yer değil , tam tersine öğrenci bütçesine uygun bir yer. Temel ihtiyaçlarınızı gayet rahat karşılama imkanına sahipsiniz.

Yemek olarak Neler yiyebiliriz ? Bunları nasıl halledebiliriz ?

Buraya geldiğim de başlarda beni zorlayan nokta ise yemek konusu oldu. Kaldığım yurtta mutfak vardı ve yemek konusu size ait olan bir meseleydi. Kendin yap , kendin ye usulü. Burada beni zorlayan şey ise yapacağım yemeğin malzemelerini tedarik etmekti. Çünkü marketlerde ki çoğu ürünün açıklaması lehçe ve içinde ne olduğu konusunda şüphelerim vardı.He bir de içinde ne olduğunu bilseniz bile bazen damak tadımıza hiç hitap etmeyen şeyler alabiliyoruz ki nitekim bende bir çok şeyi tecrübe ederek öğrendim. Bu arada Polonya’da çoğu şehirde kebapçı bulabilirsiniz fakat sadece güvendiğiniz ve sahibi Türk olan mekanlarda yemek yemenizi tavsiye ederim. Her kebap bizim ülkemizdeki gibi olmuyor. Ve dışarıdan yemeye çok alışmayın yoksa paranızın büyük bir kısmının oraya gittiğini göreceksiniz.

Başlangıç olarak eğer olur da gelirseniz sizi alışma döneminde idare edecek yiyeceklerden bahsetmek istiyorum . Buraya dikkat ! 🙂

Polonya’da çoğu yerde bulabileceğiniz tavsiye ettiğim market zinciri ; Biedronka

Bu marketi Türkiye’de ki BİM gibi düşünebilirsiniz. Çoğu ürünü uygun fiyata bulma imkanınız mevcut. Tabi daha büyük AVM marketlerinde daha uygun şeyler de var.Ama bu markete ulaşmanız kolay ve günlük alışverişler buradan yapılabilir.

Öncelikle ilk olarak bu marketten ekmek alabilirsiniz. Güzel ekmekleri var. Yalnız dikkat etmenizi öneririm sade ekmek alın. Çünkü damak tadımıza uymayan farklı tatlı ekmeklerde var. Daha sonra bu marketten TOLONIS markalı yoğurt,peynir ve tereyağı(Tereyağı alırken dikkat üzerinde masło mleko falan yazıyor) alabilirsiniz.Tereyağı olmadan hayat olmaz diyenler için büyük bir nimet 🙂 Yoğurt ve peynir bizim ülkemizdekiyle aynı tada sahip ve tavsiye ederim. Ve yumurta da alabilirsiniz genel olarak sadece Ale Jaja marka yumurta bulunuyor ve normal yumurta yani yine çok bi farkı yok.

Domates sosu,Salça,Tuz, Ayçiçek yağı vb. gibi şeyleri buradan temin etmeniz mümkün. Zaten lehçe isimlerini bilmenize gerek kalmadan anlayabiliyorsunuz. Tabi başka şeylerde almak isteyen mutlaka olur , tavsiye olarak e-kod uygulamasını kullanabilirsiniz. Çoğumuzda akıllı telefon var ve Google Play Store’a  E-kod yazıp indirerek ürünün açıklamasındaki E476 , vb gibi şeyleri telefona yazıp neler olduğunu, ne içerdiğini görebilirsiniz. İçecek konusunda çok güzel görünen meyvesuyu vb. şeyler var fakat gerçekten tadları çok farklı olabiliyor o yüzden çok emin olmadan almamanızı tavsiye ediyorum.

Bu konuda da çok detaya girmiyorum zaten bu temel ihtiyaçlarınızı almaya başladıktan sonra farkedeceksiniz ki yavaş yavaş buradaki yaşama ayak uydurmaya başlamışsınız.

Tabi gelmişken Polonya’nın meşhur lezzeti olan Pierogi yemeyi unutmayın 🙂 Bizim hamur kızartmasına benziyor fakat tadı biraz farklı 🙂

Sağlık Problemleri ve Hastane

Evet arkadaşlar bu konuda baya bi tecrübem oldu. Öncelikle şunu söyleyeyim. Buraya gelmeden önce Erasmus programıyla gelenler için vize alırken seyahat ve eğitim sağlık sigortası yaptırıyorlar. Ama burada sistem biraz farklı işliyor. Hastaneye gitmem gerektiğinde sigortayla görüştüm ve 80Euro ya kadar yapılan harcamalarda kendi tarafınızdan ödüyorsunuz. 80 Euro yu geçen sağlık işlemlerinde ise yine kendiniz ödüyorsunuz fakat ülkenize döndüğünüzde hastane masraflarının orjinal faturasını beyan ettiğinizde belli bir miktarını size geri ödüyorlar. Yani Türkiye’deki gibi sigortalı olup ücretsiz tedavi olma durumu yok.Tüm ücretleri ödeyip ülkenize döndüğünüzde faturaları sigortaya veriyorsunuz. Ve gelmeden önce ilaçlarınızı getirin, hasta olmamaya çok dikkat edin. Çünkü hasta olmanız durumunda normal bir muayene için hastaneye 125 TL civarında bir ücret ödüyorsunuz. Tabi hastaneden hastaneye değişir fakat en az 100 TL ücret çıkacağına eminim.Bu yüzden hasta olduğunuzda kendiniz atlatmaya çalışın son çare olarak hastaneye gidin.Ve gittiğinizde endişe etmeyin nasıl olacak ne yapacağım diye resepsiyona gidin gerisi zaten gelecektir. Ve tabi bir de muayeneden sonra ilaçlar var. APTEKA yazan yerler eczane oluyor. Gerçekten çok pahalı olan ilaçlar var ve sigortasız aldığınız için 3 ilaç alıp 200 TL ödemeniz gerekebilir.

Derdinizi anlatmak biraz zor olabilir, doktorlar haricinde pek ingilizce bilen yok ve doktora ulaşana kadar olan sürede anlaşmakta biraz zorlanabiliyorsunuz. Hastane olaylarını tecrübe etmemeniz umuduyla, sırada ulaşım nasıl olur bundan bahsedeceğim.

Polonya’da Ulaşım

Polonya’da şehirler arası ulaşım için otobüs,tren mevcut. Fakat daha önceki yazımda belirtmiş olduğum gibi tercihiniz trenden yana olsun. Otobüsler biraz tuhaf. Bizim ülkemizdeki gibi içecek,yiyecek vb bişey servis etme söz konusu değil. PolskiBus firmasını ele alırsak,Bu firma şehirler arası ve ülkeler arası ulaşımda gerçekten ucuz fakat ucuz olduğu gibi biraz vasat.

Tren olarak Polonya Devlet Demiryolları (PKP diye geçiyor) kullanmanızı tavsiye ederim . Buda ucuz ve otobüse göre çok daha rahat. Öğrenci için %51 indirim de sağlıyor.

Şehir içi ulaşımda Polonya’nın çoğu şehrinde tramvay kullanılıyor ve gerçekten çok kullanışlı. Öğrenci iseniz %50 indirimli bilet kullanarak bu tramvaylara binebiliyorsunuz . Bu arada hiç bir toplu taşıma aracına biletsiz binmeyin ve acil bir durum olur da binerseniz şoförden bilet almayı deneyin. Aldığınız bileti otobüs,tramvay için araç içindeki makinelere okutacaksınız. Ülkeden ülkeye bunlar değişebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi