Gezi

İlk Defa Uçağa Binecekler İçin Rehber

Bu yazıda ilk defa havalimanına gidip uçağa binecekler için fazla detaya inmeden bir rehber hazırlanmıştır. Yazı terimlere de aşina olmayanlar için olabildiğince basitleştirilmiştir. Uçuş ve yolculuklar ile ilgili daha detaylı makaleler için gezi kategorisine göz atabilirsiniz.

Biletiniz Hazır mı?

Uçak biletinizi internette havayollarının kendi sitelerinden veya güvenli gördüğünüz uçak bileti satan sitelerden alabilirsiniz. Bunlara ek olarak havalimanlarında veya şehir merkezlerinde bulunan satış ofislerinden de biletinizi temin edebilirsiniz.

Havalimanına Giderken

İç hat (yurtiçi) uçuşlarında 1 saat, dış hat (uluslarası) uçuşlarda ise en az 2 saat önceden havalimanında olmalısınız. Bu kesin bir kuraldır. Uçuşa biniş için check-in iç hatlarda 30 dakika öncesinden kapanacaktır. Eğer check-in işleminizi yaptıysanız uçağa binişinizi boarding (uçağa alım) süresi bitene kadar yetişebilirsiniz.

Check-in Nedir?

Uçakta yer belirleme işlemidir. Fakat mutlaka yapılmalıdır. Check-in yapmadan uçağa binemezsiniz. Bu işlemi iç hatlarda 24, dış hatlarda 48 saat öncesinden internet üzerinden de yapabilirsiniz.

Kimliğinizi unutmayın!

Nereye giderseniz gidin eğer uçağa binecekseniz yanınızda kimliğiniz olmak zorundadır. (Pasaport, ehliyet, kimlik kartı gibi) Kimliksiz yolcular uçuşa kesinlikle kabul edilmemektedir.

Havalimanında

İlk kez uçağa binecekler için en iyi yardımcı havalimanındaki panolar olacaktır. Uçuş kodunuzu biletinizde gördükten sonra (örn. TK2929) Havalimanındaki elektronik panolardan uçuşunuzu takip edebilirsiniz. Bundan önce ilk güvenlik kontrolünden geçer geçmez bagaj teslimi ve eğer daha yapmadıysanız check-in işlemi için bilet aldığınız havayolunun bankosuna uğrayınız.

Burada işleminizi tamaamladıktan sonra ikinci güvenlik kontrolünden geçerek uçağa bineceğiniz kapıya gidiniz. İkinci güvenlik kontrolünden geçerken ve uçağa biniş sırasında biniş kartınız ve kimliğiniz hazırda bulunmalı.

Kafanıza takılan soruları yorumlara eklerseniz cevaplayabiliriz. Keyifli uçuşlar. İlk uçuş herkes için soru işaretleriyle doludur. Merak etmeyin. Tadını çıkarın.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi