Kafa Topu Bağımlılığı

Geçen yıl birgün youtube üzerinden yine teknolojiye atarlanan adamı izlerken, tanıştım bu oyunla. Teknolojiye atarlanan adam oyundaki hile yapmaya çalışanlara küfür ediyordu. Oyunu merak edip app store üzerinden indirdim. Şimdi size bu oyun hakkında tecrübe edindiğim birkaç şeyden bahsedicem.

İlk hoşuma giden taraf oyunun Türk yapımı olmasıydı. Online kafa topu çoğunuzun bildiği webtekno kanalının da sahibi olan İzmo bilişim tarafından yapıldı. Online kafa topunun asıl mantığı internet üzerinde benim de bir zamanlar çokça oynadığım head soccer oyunu gibi. Yorumlarda; ‘Fikir çalınmış, ne var bunda kopya oyun.’ Gibi çok fazla yorum olsa da ben böyle bir olumsuz eleştirinin haksız olduğunu düşünüyorum. Benim fikrime göre yeni birşeyler ortaya çıkarabilmek için tamamen sıfırdan bir fikre ihtiyacınız yok. Ne demiş Steve Jobs? İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar. Zaten internette gördüğümüz birçok şey birbirinden esinlenmiş. Siz sanıyormusunuzki hepsi ayrı ayrı üretilmiş harika fikirler.

Oyunun ilk versiyonlarında çok fazla özellik yoktu. Sade, basit ve hoş tasarımıyla internet üzerinden arkadaşlarınızla oynayabiliyordunuz. Fakat böyle şeylerin suyunu çıkarmayı seven oyuncular. Kale önünde bekleyerek topun kaleye doğru gelişini engelleyerek sürekli defansa kapanıyordu. Bu bug ilk güncellemelerde derhal düzeltildi. Şimdi kale önünde fazla süre beklerseniz ceza olarak belli bir süre hareket edemiyorsunuz. Teknik olarak bakarsak oyundaki lag problemi aşırı bir şekilde göze çarpıyorki gol yedikten 5 saniye sonra ancak hareket edebiliyorduk. Bu kafa topunu hiç çekilmez hale getirdi ve silmek mecburiyetinde kaldım.

İlginizi Çekebilir:  CS GO Appcrash Hatası Çözümü

Yine birgün canım çok sıkıldığında oyunu tekrar indirdim. Oyunun temel mantığında hiçbir değişiklik yoktu fakat birçok yeni özellik gelmişti. Öncelikle grafikler çok daha iyi duruma gelmiş ve online kafa topu gerçekten çok daha ilgi çeker durumda idi. Oyuna giriş ekranında sezondaki sıralamanız bulunuyor. Sezon birincisine her hafta ufak hediyeler gönderiyorlar. Binlerce oyuncu var ufak bir şey olsa bile insanın hoşuna gidiyor. Zaten belli bir skor sonucunda ödül veren ve çok sayıda kullanıcısı olan oyunlarda hep birincilerin hile yaptığını düşünürüm. Kafa topuna yeni eklenen özelliklerden biri ise yeni takım kurabiliyor veya arkadaşlarınızın takımlarına dahil olabiliyorsunuz. Kendi takımınızı kurabilmeniz için taraftar sayınız en az 500 olmalı. Taraftar mantığı demişken maç kazandıkça taraftar sayınız artıyor ve bu sezone göre değişmiyor. Oyunda ufak hediyeler kazanabilmek için çark çevirebiliyorsunuz. Yeni güncellemeyle beraber farklı odalara girerek kendi dişinize göre rakip bulabilirsiniz. Özetle oyunun içinde daha çok ıvır zıvır olduğundan dolayı daha çekici bir hale gelmiş diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Macbook Şapkalı A Nasıl Yapılır?

En sevmediğim yönü oyunda her maç sonrasında zırt pırt reklam görmek zorunda olmanız. Farkındayız oyunun belli bir gelir elde etmesi gerekli ama zaten elmas satıyorsun. Bari oyunları kazandıkça reklamları koyun ki oyun daha çekilebilir olsun. Kafa topunda hem 5-0 yenilip hem reklamla karşılaşmak insanın ister istemez sinirini bozuyor.

 

 

Taktikler

Yukarıda anlattığım gibi kalede fazla kalınca ceza yiyorsunuz fakat orta sahaya doğru her gidişinizde bu süre başa sarıyor. Bu yüzden kaleye kapanmaya devam bence en etkili taktik.

İlginizi Çekebilir:  Zula Hata Oluştu Could Not Open Request Ne Demek?

Zıplayıp vurun: Top size doğru gelirken topa zıplayarak vurursanız oyuna yeni başlamış biri için savunması zor bir hareket olduğundan kafa topunda en sevdiğim taktik bu oluyor.

Aşırtma ve gol! : Siz rakibe doğru yavaş yavaş giderken oyunun başından beri davrandığınız gibi bir taktikle topa vurmanızı bekleyen rakip güzel ve sakin bir aşırtma ile şaşkına dönebilir.

Kafa topu taktilerinde en mantıklı hareketler bunlar en önemli ve son madde olarakta sayabileceğim şey; Oyuna başlarken ekstra özellikler alıyorsunuz. Boşuna oyuncunun kafasını büyütme, çift kaleci gibi özellikler almayın. En güzel alınabilecek özellikler; Rakibi dondurma, Rakip kalesini büyütme ve en önemlisi ekstra süre.

Benim için gerçekten bir bağımlılık halini almıştı ki şükür kurtuldum. Kafa topu oyununu açtığımda bir maç yapmak için girip saatlerce oynadığımı hatırlıyorum. Aman fazla kaptırmayın! İyi eğlenceler.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi