Pomza Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Dünyada çıkarılan önemli madenlerin başında pomza taşı da yer almaktadır. Peki pomza madeni nedir? Nerelerde kullanılır? Hangi ülkelerde çıkarılır? 

Öte yandan Türkiye’de işlenmesine ne zaman başlandığı, ülkemizin hangi bölgelerinde çıkarıldığı ile ilgili de bilgiler bulabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda Türkiye’de ve dünyada çıkarılan diğer önemli madenlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca pomza madeninden, özelliklerinden ve kullanım alanlarından söz edeceğiz. İşte kısaca pomza nedir? 

İlginizi Çekebilir:  İpek Böcekçiliği Nedir?

Pomza Nedir? 

Pomza, volkanik kökenli slikat esaslı camsı bir özelliğe ve gözenekli bir yapıya sahip olan hafif yapı elemanıdır. Suyu emen bir özelliği olan pomza taşı, oldukça hafiftir. 

Nerelerde Kullanılır? 

Pomza, başta Almanya, İtalya, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi ülkeler olmak üzere dünyanın pek çok bölgesinde, daha çok ses ve ısı izolasyonu sağlamak amacıyla kullanılır. Ayrıca pomzanın üstün izolasyon özellikleri, hafifliği ve depreme dayanıklı olması gibi nitelikleri nedeniyle yüzyılı aşkın süredir kullanılagelmektedir. 

İlginizi Çekebilir:  Demir Madeni Nedir? Nerelerde Çıkarılır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Tarihçesi 

Pomza madeninin ilk olarak antik Yunan zamanında kullandığı tahmin ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise pomza madeni, 1800’lü yıllarda keşfedildiği biliniyor. Pomza madeninin Türkiye’de üretimine ilk olarak 1988 yılında başlamıştır. Pomza taşı, ülkemizde çoğunlukla Kayseri, Bitlis, Nevşehir, Van, Kars, Ağrı, Ankara ve Sivas dolaylarında bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Milli Park Kriterleri Nelerdir?

Madenler hakkında detaylı bilgi için sitemizin eğitim kategorisine tıklamanız ve yazılar hakkında yorum yapmanız, sitedeki içerik sayısı ve kalitesi için faydalı olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi