Rahip Brunson Serbest Bırakılabilir mi?

 

Sadece tüm Türkiye’nin değil dünyanın da gözü kulağı bu davada. Rahip Andrew Brunson serbest bırakılacak mı? Aylar öncesinden tutuklu bulunan Brunson, 12 Ekim tarihinde, yani bugün mahkemede yargılanıyor. Sonucunda ne olacak merak konusu.

Serbest Bırakılması Mümkün

Amerika ile son dönemlerde yapılan temaslarda sıcak bir hava hakim. Krizin patlak verdiği ilk dönemlerdeki gerginlik yerini “orta yolu bulalım” evresine geçti. Hal böyle olunca ve ekonominin son zamanlarda dipleri görmesi, Rahip Brunson kozunun daha fazla kullanılmayacağını gösteriyor.

Davaya ilişkin savcı, mütalaasında adli kontrolün kaldırılmasını talep etti. Bu gösteriyor ki 12 Ekim tarihinde olmasa da Brunson bir başka davada serbest bırakılacak.

Bu dava yüksek ihtimalle ertelenecek, Amerika ile orta yolu bulma çabaları denenecek ve nihayetinde bu başarılır ve kamuoyunda infial yaratacak kadar tepki çekmezse Brunson ülkesine dönecek.

Seçmenlerin bu olayı unutması ise çok uzun sürmeyecek. Nitekim McKinsey olayında da önce gazeteler methiyeler dizmiş fakat aynı gazetelerin internet siteleri Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında McKinsey’i kötülemeye başlamıştı.

Rahip Brunson davasında çıkacak herhangi bir red, Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerin de dönüm noktası olacak. Zira iki ülke arasındaki ticaret ve bölgesel işbirliği hat safhada. İki ülke de bir müttefikini kaybetmek istemeyecektir. Özellikle Türkiye için bölgedeki Rus nüfuzu, uzun vadede çok daha büyük bir tehlikenin önünü açacaktır.

Rahip Brunson olayın en başından beri bir figürandı. Ekonominin kötüye gidişini örtbas etmek için iyi bir yöntem ve düşman yaratmak ya da hedef göstermek için de yine kullanılabilecek en iyi alternatifti.

Fakat olayın bu noktadan sonraki seyri Türkiye’nin kendi kararı. Yüksek ihtimalle beraat ya da erteleme kararı çıkacak olan bu davada olası bir red kararı, Amerika’nın da küresel itibarına gölge düşürecektir. Tabi bunun da bir yaptırımı olacaktır.

Çevreleme politikası ve yalnızlaştırma siyaseti, geçmiş zamanda Amerika tarafından Sovyetler’e başarıyla uygulanmıştı. SEATO ve NATO gibi küresel kurumların varlığı, Sovyetler’i sadece kendi öz topraklarında kalmaya mecbur bırakmıştı. Aynı durum, bugün Türkiye’nin de başına gelebilir. Fakat Türkiye’nin ne Sovyetler kadar gücü ne de Sovyetler kadar teknolojisi var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: