Reşat Altın

Altın fiyatları çok yükseldi. Zaten altının uzun vadeli yatırım için en karlı şey olduğunu biliyoruz. Yarım altın, tam altın bunları zaten biliyoruz. Bir de daha değerlisi var ‘Reşat Altın’. Bu tür altınlarını özel yapan şey Osmanlı zamanında padişahlar tarafından basılmış olmasıdır. Yani artık devamı yok. Az olan şey değerlidir. Öyle değil mi? Çoğu zaman diyelim çünkü bu genellememin üzerine lisede felsefe hocamın tek kulaklı eşek de değerli o zaman söylemi geldi aklıma.

Bu para 1909 yılında basılmış olup Sultan Mehmed Reşad’ın ismini taşımaktadır. Altını incelediğimizde orta kısmında büyük bir şekilde padişahın tuğrası ve onun hemen altında ise altının basıldığı tarihi görebiliyoruz. Alt kısımda ise birbirine zıt yerleştirilmiş iki tane meşale ve onların kenarlarında defne yaprağı bulunmaktadır. Reşat altın İstanbul darphanesinde basılmış ve piyasaya sürülmüştür.

Her altın alışverişinde olduğu gibi bu altının da güvenilirliğini tespit etmeye dikkat edin. Reşat altın alırken en iyisi güvendiğiniz her zaman altın aldığını kuyumcuyu tercih etmektir. Fiyatları sürekli değişklik gösterse de her zaman ortalamaya göre gerçekten değerli bir altın olduğunu biliyoruz.

Üzerinden sürekli zaman geçtiği ve eskidiği için ayrıca özellikle Osmanlı devrinde basılan bir altın olduğu için yukarıda dedğimiz gibi reşat altın şu anda üretilmiyor. Bu yüzden yatırımlarınızı reşat altın yönünde yapmanız sizin için çok karlı olabilir.

22 ayar olan reşat altın yaklaşık 7.2 gram ağırlığında ölçülmektedir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.