Recep Tayyip Erdoğan’ın Kardeşleri

Kasım 2002’den beri ülkenin tartışmasız en etkili siyasisi olan Recep Tayyip Erdoğan kimi zaman ani çıkışları ile kimi zaman meclis konuşmaları ile kimi zaman da özel yaşamı ile gündeme geldi ama hiçbir zaman kardeşleri ile gündeme gelmedi. Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşleri kimler? Nerede yaşar? Ne yaparlar? Tam bir kapalı kutu. Yaşamları hakkında bildiklerimiz daha çok başkalarının onlar hakkında anlattıklarından oluşuyor. Hal böyle olunca Erdoğan’ın kardeşleri hakkında net bir bilgiye sahip olamıyoruz. Çeşitli mecralarda oldukça karmaşık bilgi yoğunluğunun içerisinden çıkardığımız bu yazımızda Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşlerinden bahsedeceğiz. Erdoğan’ın Mustafa ve Hasan adında iki erkek kardeşi Vesile adında da bir kız kardeşi var. İşte Tayyip Erdoğan’ın kardeşleri;

Hasan Erdoğan 

Ahmet Erdoğan’ın ilk eşinden çocuğu olan Hasan Erdoğan’ın Recep Tayyip Erdoğan için ayrı bir önemi var. O, Recep Tayyip Erdoğan’ın hem ilk eğitmeni hem de ilk patronu. Tayyip Erdoğan’ın öğrencilik yıllarında ilk desteği ona hep ağabeyi Hasan Erdoğan vermişti. Aynı zamanda bir lokanta işleten Hasan Erdoğan’a öğrencilik yıllarında kasada yardım eden ve işlerinde ona destek olan kişi de kardeşi Tayyip Erdoğan’dı. Aynı zamanda Tayyip Erdoğan’ın en büyük destekçilerinden biri de bizzat kendisiydi. Bu yüzden Hasan Erdoğan ile Recep Tayyip Erdoğan arasında anlamlı bir ilişki var.

İlginizi Çekebilir:  Ozan Ayhan Kimdir? Kaç Yaşında? Boyu? Dizileri?

Yıllarca Yuvacık’ta lokanta işleten Hasan Erdoğan, 2006 yılında tedavi gördüğü İstanbul Süreyyapaşa Göğüs ve Damar Hastanesi‘nde hayata gözlerini yumdu. Tayyip Erdoğan’ın kendisini ziyarete geldiği akşamın hemen akabinde 2 saat sonra vefat eden Hasan Erdoğan, kardeşi Tayyip Erdoğan’ı büyük bir üzüntüye boğmuştu.

Hasan Erdoğan’ın cenazesi kendisinden 20 sene evvel vefat eden eşi Fatma Erdoğan’ın yanına defnedildi. Rize Güneysu’nun Dumankaya köyünde yapılan cenaze merasimine Tayyip Erdoğan da katılmıştı.

Mustafa Erdoğan 

Recep Tayyip Erdoğan’ın bir diğer kardeşi de Mustafa Erdoğan. 1958 yılında doğan Mustafa Erdoğan aynı zamanda bir iş adamı. Tuzla Tankercilik ve BMZ Denizcilik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erdoğan, Tayyip Erdoğan’ın en yakınında yer alan isimlerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında kalp krizi geçiren Mustafa Erdoğan, Tayyip Erdoğan’ın hayatta kalan iki kardeşinden biri. Sağlık durumu ise gayet iyi.

Erdoğan’ın Dünürü Dünün Taksicisi Bugünün Armatörü Osman Ketenci Kimdir?

Öte yandan Mustafa Erdoğan bir lise mezunu. Babası Kaptan Ahmet Erdoğan’ın izinden giderek gemilere ilgi duymaya başlamış ve gemilerde tornacılık, kaynakçılık ve bakım-onarım gibi çeşitli işler yaptı. Daha sonra Time Elektronik Firması’nda görev alan Mustafa Erdoğan en nihayetinde Tuzla Tankercilik ve BMZ Denizcilik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

İlginizi Çekebilir:  Habertürk Sunucusu Hülya Hökenek Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında? Eşi Kimdir?

Mustafa Erdoğan evli ve 3’ü kız 1 erkek çocuğu var. Öte yandan Mustafa Erdoğan da tıpkı kardeşi Recep Tayyip Erdoğan gibi futbola oldukça düşkün biriydi. Ağabeyleri Hasan Erdoğan bu durumdan bahsederek ”Kaptan Ahmet Erdoğan, top oynadığından dolayı çokça Tayyib’e kızardı” demişti.

Vesile İlgen 

Recep Tayyip Erdoğan’ın tek kız kardeşi olan Vesile İlgen de 1950 yılında evlenen Ahmet ve Ünzile Erdoğan çiftinin üçüncü ve son bireyi olarak 1954 (?)’te dünyaya geldi. Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Darbe Girişiminde ”haberi eniştemden aldım” dediği eniştesi, kardeşi Vesile İlgen’in eşi Ziya İlgen‘dir. Varlıklı bir aile olan İlgen ailesi özellikle yatırımcıları ile biliniyor. Tıpkı diğer kardeşleri Tayyip ve Mustafa gibi o da yaşamlarının önemli bir kısmını geçirdikleri Kasımpaşa’da doğmuş. Vesile İlgen’in eşi Ziya İlgen ise emekli bir öğretmen.

Ziya İlgen Kimdir? Ne İş Yapıyor? Aslen Nereli?

Kasımpaşa’da başlayan hayatları Mustafa, Tayyip ve Vesile için bambaşka duraklarda devam etmiştir. Hasan Erdoğan içinse durum biraz farklı. O Erdoğan ailesinden kendini diğer kardeşlerinin aksine biraz daha soyutlamış. Ülkenin en çok konuşulan siyasi lideri olan Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşleri bu şekilde. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaşamları ve bağlantıları hakkında oldukça kısıtlı bilgiler var. Bu bilgi kırıntıları ise farklı yerlerde, parça parça halinde. Kendileri hakkında ulaşabileceğimiz bilgiler şimdilik bu kadar.

İlginizi Çekebilir:  Şara Türesel Kimdir? Kaç Yaşında? Boyu? Dizileri?

İnternette okadar araştırma yapmamıza rağmen Vesile İlgen ve Hasan Erdoğan’a ait fotoğraf bulamadık. Her şeyiyle sürekli gündemde olan Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşlerinin bir tane dahi fotoğrafı internette bulunmuyor. Biraz ilginç.

Erdoğan’ın En Büyük Oğlu Ahmet Burak Erdoğan Kimdir? Ne İş Yapıyor?

 

One thought on “Recep Tayyip Erdoğan’ın Kardeşleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat