Ritalin Reçetesiz Satılır mı?

Ritalin adlı ilaç uzun yıllardır dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılmak üzere psikiyatri uzmanları tarafından kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacı sporda doping gibi başka amaçlarla kullanmak son derece tehlikelidir ve eğer bağımlılıktan dolayı bu ilaca her hangi bir ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle bu duygunuzu doktorunuzla paylaşın.

İlginizi Çekebilir:  Açlık Tansiyonu Yükseltir mi?

Ritalin Reçetesiz Satılır mı?

Ritalin ilacını alabilmek için kırmızı reçeteye sahip olmanız gereklidir. Kırmızı reçetenin anlamı yalnızca psikiyatr hekimler tarafından reçete edilebilir demektir. Bunun dışında uzman doktor dahi olsa bu ilacı size yazamaz. Başka bir şekilde eczaneden temin edemezsiniz.

Ritalin Aile Hekimi Yazabilir mi?

Ritalin ilacını aile hekiminden alabilmeniz için tek şart yine aynı uzman tarafından bu ilacı düzenli kullanmanız gerektiğine dair rapor almaktır. Elinizde geçerli bir raporunuz varsa, bu kağıt ile aile hekimi dönemi geldiğinde ilacı size yazabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sarımsak Uyku Yapar mı?

One thought on “Ritalin Reçetesiz Satılır mı?

  • Ekim 18, 2020 tarihinde, saat 11:47 pm
    Permalink

    18 yaş üstü bireylerde rapor yazma durumu olmuyor(doktor öyle söyledi). Yetişkin DEHB hastalarında devlet bu ilacı karşılamıyor. Nedenini bilmiyoruz, kimse Bir şey söylemiyor. Aile hekimi yazamıyor. Sürekli randevu alamadığım için de ilacı düzenli kullanamıyorum. Buna çözüm üretecek bir kurum/kuruluş/dernek VS hiçbişey yok.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara