Far Arıza Işığı Söndürme

Aracınızın markası her ne olursa olsun far arıza ışığı söndürme işlemini kendi başınıza ya da bir oto elektrikçiye 5 dakika uğrayarak problemi çözeceksiniz. Far arıza ışığını yakan birçok sebep var madde madde bu sebeplerin hepsine deyineceğiz. Aracınızın farları gerçekten patlak olduğundan dolayı arıza alıyorsanız gece sürüşe devam etmeyiniz. İlk fırsatta farlarınızı değiştiriniz.

Far Arıza Işığı Neden Yanar?

Öncelikle bu ışığın neden yandığını tespit ettikten sonra ilgili adıma giderek sorunu çözmemiz gerek. Far arıza lambası;

  • Patlak far, stop, park ampülü,
  • Far duylarında oksitlenme,
  • Sonradan monte edilen LED Xenon farlar,
  • Araç beyninde oluşan bir karışıklık (nadiren),
  • Araç tesisatında oluşan bir kopukluk, karışıklık,

Sebepleriyle yanabilir. Bu durum LED Xenon takılsa dahi araçların %90’ında çözülebilir durumlardır.

İlk adım olarak farlarınızı, stop, dörtlü flaşör, park lambası dahil tüm aydınlatma ünitelerinin çalıştığından emin olun. Bunlarda her hangi bir patlak bulunuyorsa orijinal ampülüyle değiştirdiğinizde sorun kendiliğinden çözülecektir. Bütün aydınlatma kusursuz çalışıyor, sonradan monte edilen bir parça yok ve yine de far arızası veriyor ise far duylarında ya da bağlantı kablolarındaki bir oksitlenmeden dolayı farlarınız yanmasına rağmen düşük gerilim sebebiyle arıza verebilir. Bu durumda oto elektrikçi ilgili paslanan, oksitlenen yeri temizleyerek durumu çözecektir.

LED Far Arıza Işığı Yandı

Yeni teknoloji LED Xenon şeklinde tabir edilen farlar balans veyahut beyin gerektirmeden monte edilerek rahatlıkla kullanılabilir. Aracınıza takılan LED Xenonun Watt değeri aracınızın far ampülü ile aynı ya da daha yüksek değil ise devreden geçen akımı denetleyen ECU sistemi arıza olduğunu zannedip, bazı marka modellerde devreyi keserek ya hiç çalışmaz ya da arıza verir. Böyle bir durumda araya 30-40-50 W değerinde arıza kesici dekoder monte etmeniz problemi çözecektir. Bu ürünlerin maliyet 20 lira civarındadır ve genellikle kalıcı çözüm verir. Aynı zamanda taş direnç de taktırabilirsiniz fakat dirençte aşırı ısınma meydana gelebileceğinden hassas donanımdan uzak olmasına dikkat ediniz.

Dikkat!: Araç modeliniz Astra H, Focus 3, Golf 7 modellerinden biri ise direnç ve dekodere karşı ısrarla devreyi kesip LED Xenon ürününü çalıştırmamaya devam edecektir.

Araç beyniyle alakalı bir problemde ise aracınızı arıza tespit cihazına bağlayarak arıza silme yaptığınızda başka bir problem olmaması durumunda büyük ihtimalle sorun çözülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: