Otomobil

Rölantide Hararet Neden Yükselir? Detaylı Çözüm

Araçta şakaya gelmeyecek bir diğer arıza ise hararet sorunudur. Daha çok eski kasa araçlarda görülse de yeni model araçlarda da görülmesi normaldir ve mekanik bir arıza sınıfına girdiğinden dolayı garanti kapsamında tamir edilebilir türde bir sıkıntıdır. Hararetle ilgili yüzlerce bilgi bulabilirken bugün bir takipçimizden gelen ilginç bir arızasan bahsedeceğiz ‘rölantide hararet yükseliyor’ bu neden yükselir? Hatta derinlemesine bir araştırma yaptığımızda bazı sürücülerin rölantide yükselen hararetin gaza basınca düştüğü görülmüş.

Rölantide Hararet Neden Yükselir?

Rölantide yükselmesi konusunda akla gelen ilk durum hareket halinde aracın önünden rüzgar alan araç radyatörde bir miktar da olsa rüzgar aldığından dolayı sabit durumda kendini soğutamıyor demektir. Bu durumda yoğun trafikte de hararet yükselir. İhtimalleri sıralamadan önce belirtelim termostat ve müşür değiştir buna rağmen sorun düzelmedi diyenler, ilk maddeleri atlayıp direkt olarak radyatörü kontrol edin. Arızaya derhal müdahale etmezseniz araç conta yakacaktır.

  • Gösterge arızalı olabilir müşür arızalı olduğundan dolayı dengesiz olarak hararet ibresini görürsünüz,
  • Termostat arızası olabilir termostat bu durumda ölçüm yapamayıp fanı devreye sokmaz,
  • Fan soketi arızası (rölantide yükselme durumu için düşük ihtimaldir)
  • Radyatörde kaçak, çatlak, üfleme veya başka bir arıza bulunabilir değişmeyip tamiri mümkündür (hasarın büyüklüğüne göre)

Rölantide Hararet İbresi Yükseliyor Gaza Basınca Düşüyor Neden Olabilir?

Bir diğer detay sorun ise rölantide yükselen ibrenin gaza bastığınız an direkt düşmesi olacaktır. Bu radyatör fanı ile alakalı bir problem olduğunu gösterir. Fakat çözümü muhtemelen yine yukarıdaki alt başlıkta bulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.