Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadar? Kaç Binde Değişir?

Ateşleme bobini aracınızda buji kadar sık değişmese de önem olarak birebir performansı etkileyen ve bilinenin aksine belli bir arıza belirtisi beklenmeden değişmesi gereken bir parçadır. Bu parçanın değişimi sırasında dikkat edilmesi gereken kaliteli bir parça kullanmaktır. Kaç binde değişeceği kullanılan malzemenin kalitesine göre değişir. Ateşleme bobini işlevsel olaraj bujinin ateşlenebilmesi için aküden enerji aldıktan sonra kendi kendine bobin içerisinde çok yüksek gerilim oluşturarak yanma tepkimesini tetikleyecek süreci başlatır.

Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadar Olur?

Ateşleme bobini arıza yaptığı zaman zaten size bir şekilde belirti vereceğinden dolayı her periyodik bakımda kontrol edilmesine gerek yoktur. Ömrü bittiğini tek tek bağlanan pipo (kalem) bujileri araç çalıştığı esnada sökerek tepki vermeyen bir kanal var ise tıkanıklık olduğunu tahmin ederek anlayabilirsiniz.

Ateşleme Bobini Kaç Binde Değişir?

Bu parça araçta kronik olarak arıza vereb bir parça değilse her 100.000 kilometrede bir değişmelidir. Ancak bir önceki ağır bakımda değişmedi ise değişmesini bekleyebilirsiniz. Diğer periyodik bakımda değişimi yapabilirsiniz. Belirti veya anornal bir durum söz konusu değil ise aciliyeti yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle