Yemek

Sağlıklı Öğünlerinizi Kuru Meyvelerle Destekleyin!

Sağlıklı beslenmeliyim, diyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor diyebiliriz. Daha çok okuyor belki daha çok bilinçleniyoruz. Belki de artık doğru bilgiye ulaşmak eskisine göre daha kolay. Kilo dengesini koruma çabası dışında besin değeri yüksek gıdaları vücuda almak istiyoruz. Genç ya da değil hiç fark etmeden iyi besin tüketmek önemli bir konu. Gençken geleceğe yatırım yapmak ileri yaşta ise sağlımızı sabit tutmak için faydalı gıdalara yönelmemiz gerekiyor.

Sağlıklı beslenmek mesai isteyen bir konu. Bu sebeple ne kadar yardımcı yan ürün varsa tercih etmemiz faydamıza olacaktır. Bu ürünlerden bir tanesi de kuru meyveler. Kuru meyve, çeşitli farklı teknikler kullanılarak bir meyvenin içinde bulunan su oranını en minimal yani neredeyse yok denecek hale getirilmesiyle ortaya çıkıyor. Bu teknik yazlık ürünlerin kış döneminde tüketilmesi için saklama püf noktası olarak karşımıza çıkıyor. Kendini ara öğünlerde ya da herhangi bir ana öğünde yemek yanında direk tüketebiliriz. Hiçbir işleme tabi tutmadan direk bir ısırık alarak mideye indirebiliriz. Hem meyvenin bünyesinde bulunan şifasını vücuda alırız hem de sağlıklı bir atıştırmalık tüketerek formumuzu koruruz. Kuru meyveler gün içinde ihtiyaç duyacağınız enerjiyi de size sağlayabilir. Ya da çayınızı şekersiz içip yanında bir iki adet kuru meyve yiyebilirsiniz. Kek hamurunuzun içine şeker yerine küçük küçük doğradığınız meyve kurularını ekleyebilirsiniz. Hatta reçel yapabilir ve komposto hazırlayabilirsiniz. Hal böyle olunca kuru meyvelere sen iyi ki varsın diyebiliriz.

Kuru meyve çeşitleri arasında aklınıza gelen her türlü meyve bulunuyor. Raf ömrü uzun olan bu malzemeyle dilediğiniz tarifi tatlı tuzlu demeden lezzetlendirebilirsiniz. Nohut unundan ekmek yaparken içine kuru kayısı koyabilirsiniz. Yulaftan hazırladığınız kurabiyelerinizin üstünü kurutulmuş portakalla süsleyebiliriz. İçecek hazırlarken de yine kuru meyvelerin lezzetinden faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı öğün sisteminde kuru meyvelerden ne kadar yemeniz gerektiğini beslenme uzmanınız belirler. Kuru meyveleri çeşit çeşit tüketmeniz hepsinin faydasını almak için gerekli bir çeşitlilik. Tüm meyve kurularına ulaşıp incelemek için Hayfene’yi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.