Sağlık

Sarımsak Çarpıntı Yapar mı?

Soğan ailesinden olan sarımsak yararları oldukça fazla olan bitkilerden biridir. Kokusu ve lezzeti ile beğenilen aynı zamanda tansiyonu düşürücü etkiye sahip olan bitki yemeklerde lezzet verici olarak kullanılmakta ve evlerden eksik olmayan değere sahiptir. Sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen sarımsağın özellikleri arasında tansiyon düşürücü, kolesterol dengeleyici ve kalbi koruyucu özelliği olduğu bilinir. Genelde yüksek tansiyonlu kişilere sarımsak önerilse de mutlaka doktor tavsiyelerine göre tüketilmesi gereklidir.

Kolesterol Düzeyini İyileştirici Etkisi

Kolesterol seviyesini düşürücü etkisi ile sarımsağın birçok yönden yararı bulunmaktadır. En önemli sağlık problemlerinden biri kalp hastalığı için sarımsak arterin plak birikimini önlediği için tüketilmesi yararlı olan bitkilerden biri olarak bilinmektedir. Klinik araştırmalara göre kalp krizini önleyebilen sarımsak yeterli miktarda tüketildiğinde yararlı olmaktadır. Aşırı tüketilmemesi için doktorunuzun önerdiği miktarda sarımsak tüketimine dikkat etmeniz  gerekmektedir.

Yüksek Tansiyon İçin Sarımsak

Yüksek tansiyon için sarımsak kontrol edici özellikte olabilir. Kan basıncı kontrolünün sağlanmadığı durumlarda da sarımsağın düzenli kullanımı çarpıntı ve düşüklüğü gidermede etki yaratmaktadır. Ancak belirtilen ölçülerin ve doktorun önerdiğinden fazla kullanılması çarpıntı sorununa neden olabileceğinden dikkatli şekilde kullanılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds