Tahkir Nedir? Tahkir Etmek Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Tahkir nedir ve ne anlama geliyor? Tahkir etmek ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”tahkir” kelimesinden ve ”tahkir etmek” tabirinden söz edeceğiz.

Tahkir Ne Demek?

  • Aşağılama
  • Hor görme

Birini, birilerini ya da bir şeyi herhangi sebepten ötürü küçümsemek, hafife almak, aşağılamak ya da hor görmek anlamına gelir. Kelime -etmek yardımcı fiiliyle kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Irgat Ne Demek?

Tahkir Kelimesinin Kullanım Alanları

Tahkir kelimesi, dilimizde kullanımı eskiyen kelimeler arasında yer almaktadır. Kelimenin, daha çok -etmek yardımcı fiiliyle kullanılır.

Tahkir Kelimesinin Kökeni

  • Arapça

Türkçede ‘t’ harfi ile başlayan çoğu kelimede olduğu tahkir kelimesi de dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelimenin kökeni ”hakir” sözcüğüdür.

İlginizi Çekebilir:  Telakki Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Tahkir Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

İçlerinin esneyen boşluğu karşısında ancak başka insanların istihfaf ve tahkir etmek, onlara gülmek suretiyle kendilerini tatmin edebiliyorlar, şahsiyetlerinin farkına varıyorlardı.

Sabahattin Ali

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali Sayfa 24

Nazım Hikmet, Resimli Ay’da Putları Yıkıyoruz kam­panyasını başlatır. Bir numaralı put olarak da Abdulhak Hamit’i ilan eder. “Ha­mit Bey devri için yeni, kuvvetli bir Osmanlı şairidir, işte o kadar.” cümlesiyle baş­layan yazı “Hakiki dehayı bulmak için sahte dehaları, kafalarımıza zorla dikilen putları yıkalım…” cümlesiyle son bulur. Öte yandan Hamit’i açıkça tahkir ve tezyif et­me maksadı olmayan bu yazıları ve tartışmaları Hamit, olgunluk ve vakarla takip et­mektedir.

Hece Dergisi

Hece Dergisi – Özel Sayı 13 (Sayı: 121), Hece Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi