Biyografi

Şefik Can Kimdir? Eserleri ve Edebi Kişiliği

Şefik Can kimdir? Edebiyatçı ve aynı zamanda tasavvufçu olan Şefik Can’ın eserleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinin hayat hikayelerinden, eserlerinden ve eserlerinin içeriğinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Şefik Can”dan, eserlerinden ve edebi kişiliğinden söz edeceğiz. 

Şefik Can Kimdir? 

Şefik Can, Türk edebiyat araştırmacısı, tasavvufçu. Hicri 1326, Miladi 1910 senesinde Erzurum’un Terbicik köyünde dünyaya gelen Şefik Can, ilkokulu Sivas Yıldızeli ilçesinde bitirdi. Henüz çocuk yaşta babasının da desteği ile Arapça ve Farsça öğrenen Can, 1929 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden mezun oldu. 1931 yılında ise Harp Okulu’nu bitirdi. 

Can, daha sonra Milli Savunma Bakanlığı’nın izni dahilinde İstanbul Üniversitesi’ne girmiş ve burada öğretmenlik sertifikası almaya hak kazanmıştır. 

1935 senesinde ise Tahir’ül Mevlevi, diğer adıyla Tahir Olgun’un yanında stajını tamamlamış ve öğretmenlik mesleğine başlamıştır. Emekli olduğu 1965 yılına kadar çeşitli askeri okul ve sivil kolejlerde öğretmenlik yapan Şefik Can, özellikle Mevlana’nın eserlerini çevirmesi ve mesnevihanlık üzerine yapmış olduğu çalışmalarla ün saldı ve 2001 senesinde Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. 

Yarıda kalmış ve henüz yayınlanmamış birkaç eseri de bulunan Can, 23 Ocak 2005 tarihinde Konya’da vefat etmiştir. Cenazesi 26 Ocak günü dostları tarafından Konya’dan İstanbul’a taşınmış ve Selimiye Camii’nde kılınan öğle namazının ardından kendisinin bizzat hazırlamış olduğu edebi istirahatgahına defnedilmiştir. 

ESERLERİ:

  • Mevlânâ ve Eflatun (1965, 2. bas. 2004)
  • Klasik Yunan Mitolojisi (1970)
  • Mevlâna – Rubailer (199I)
  • Mevlana, Hayatı – Şahsiyeti – Fikirleri (1995, İngilizceye çeviri, 2004)
  • Konularına Göre Açıklamalı Mesnevi Tercümesi (1997)
  • Divan-ı Kebir – Seçmeler (4 cilt, 1999)
  • Cevahir-i Mesneviye (2 cilt, 2001)
  • Güldeste (Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Mevlânâ’dan seçtiği 50 şiir, Konya, 200I)
  • Mesnevi Hikâyeleri (2003).

Özellikle Mevlana Celaleddin-i Rumi üzerine yazmış olduğu eserleri ile sıkça adından söz ettirirmiş olan Şefik Can, aynı zamanda diğer eserlerinde de bilgi ve birikimlerini ustalıkla kullanmıştır. Örneğin Yunan Mitolojisi üzerine yazmış olduğu “Klasik Yunan Mitolojisi” alanında rehber sayılacak önemli bir eserdir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.