Biyografi

Sevda Ferdağ Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Son Hali?

Sevda Ferdağ kim, nereli ve kaç yaşındadır, öldü mü sağ mı? Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan Sevda Ferdağ, 15 Ağustos 1942 tarihinde Balıkesir, Edremit’de doğmuştur. Asıl adı Lütfiye Dumrul’dur, Priştine ve Havran kökenlidir ve Fikriye adında bir kardeşi bulunmaktadır. İstanbul’un Erenköy semtinde ortaokulu tamamlamıştır.

Sinema kariyerine 1958 yılında “O Günden Sonra” adlı filmle adım atmıştır. Ancak bu film beklenen ilgiyi görmeyince ve aynı dönemde ünlü bir evli sporcu ile ilişki yaşadığı ortaya çıkmasının ardından annesi onu ablasının yanına Almanya’ya göndermiştir. Sevda Ferdağ, ablasının teşvikiyle 1963 yılında tekrar İstanbul’a dönerek “Azrailin Habercisi” (1963) filmiyle yeniden sinemaya adım atmıştır. İlk filminden sonra ismini “Sevda Ferdağ” olarak değiştirmiştir. Sinema kariyerinin yanı sıra 1968 yılında sahneye çıkarak şarkıcılık da yapmıştır. Bu dönemde sinema oyuncusu Tamer Yiğit ile evlenme aşamasına gelmişlerdir.

1978 yılında, senaristliğini Selim İleri’nin üstlendiği “Seninle Son Defa” adlı sinema filminde Tarık Akan ile başrolde oynamıştır. Sevda Ferdağ, 1989 yılında moda dünyasına adım atmış, ancak bu kariyeri pek uzun sürmemiştir. 2011 yılında Kenan Ece, Melih Ekener ve Müşfik Kenter gibi önemli oyuncularla birlikte “Bul Beni” adlı sinema filminde rol almıştır. Sevda Ferdağ, bunların yanında Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olarak hem oyunculuğu hem de şarkıcılığı ile tanınmıştır. Sinema kariyeri boyunca birçok unutulmaz karaktere hayat vermiştir.

kaynakça:

  • biyografi.info, Sevda Ferdağ, erişim tarihi: 19 Eylül 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.