Biyografi

Sevim Tanürek Kazasında Burak Erdoğan’a Kusursuzluk Raporu Veren Eyüp Çakmak Kimdir?

“Adalet” ve Kalkınma Partisi’nin kendisine göz yuman herkesi bir yerlere müdür olarak atama silsilesi ve adetinin bir diğer halkası Eyüp Çakmak. İsmi bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir. Zira kendisi Muharrem İnce’nin Elazığ mitinginde “Sevim Tanürek cinayetini konuşalım” dediği olayda Ahmet Burak Erdoğan’ı kusursuz; sanatçı Sevim Tanürek’i ise 8/8 kusurlu bulan dönemin Adli Tıp Kurumu İhtisas Başkanıdır. 

Ne Olmuştu? 

11 Mayıs 1998 günü Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinde bulunan bir yaya geçidinde karşıdan karşıya geçmekte olan Türk Sanat Müziği sanatçısı Sevim Tanürek’e 34 ABR 93 plakalı Opel marka araçla çarpan dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Ahmet Burak Erdoğan, o sırada polisten kaçıyordu. Sanatçı Sevim Tanürek’e çarpan Burak Erdoğan, aynı zamanda ehliyetsizdi. 30 metre sürüklenen Tanürek, kaldırıldığı Alman Hastanesinde 5 gün yoğun bakımda kalmış ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamanıştı. O sırada Bilgi Üniversitesi’nde okuyan Burak Erdoğan, İngiltere’nin başkenti Londra’ya taşınmış (kaçmış) ve kendisi hakkında dava açılmıştı. 

Dava Süreci ve Beraatı 

Sanatçı Sevim Tanürek’in ölümünün ardından Tanürek’in eşi tarafından Burak Erdoğan’ı mahkemeye vermişti. “Dikkatsizlik ve Tedbirsizlik ile Hayati Tehlike Teşkil Edecek Derecede Yaralamaya Sebebiyet Vermek” suçundan Asliye Ceza Mahkemesi’nde TCK 459/2 maddesi uyarınca 3 aydan 20 aya kadar hapis istemiyle dava açılan Burak Erdoğan, yargılama sürecinde tamamen kusursuz bulunmuş ve söz konusu kazada tüm suç (8/8) Sevim Tanürek’e yüklenmişti. Bu rapor Adli Tıp Kurumu tarafından 20 Ocak 2000’de teyit edildi. O dönemde Adli Tıp Kurumu İhtisas Başkanı Eyüp Çakmak’tı. Burak Erdoğan’a daha sonra 2 Haziran 2000 tarihli duruşmada beraat kararı verildi. 

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olduğu dönemde oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın Türk Sanat Müziği sanatçısı Sevim Tanürek’e çarparak ölümüne sebep olduğu  kazada kusursuzluk raporu veren dönemin Adli Tıp Kurumu İhtisas Başkanı Eyüp Çakmak, Türkiye Denizcilik İşletmeciliği’ne Genel Müdür olarak atandı.

1996-2002 yılları arasında Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesinde çalışan Eyüp Çakmak, 1950 yılında İstanbul’da doğdu. Çakmak Francızca biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds