Sağlık

Sigara Diş Taşı Yapar mı?

Sigaranın insan sağlığına zararları saymakla bitmez! Sigara insan vücudunu olumsuz yönde etkileyen pek çok etken madde içermektedir. Sigara kullanan bireylerde kalp damar rahatsızlıkları, depresyon, solunum sistemi hastalıkları, kanser, böbrek hastalıkları, diyabet ve ağız diş hastalıkları görülme oranı oldukça fazladır. Sigara kullanan bireylerde diş eti hastalıkları oldukça sık karşılaşılan bir problemdir. Sigara dişlere ve diş etlerine zarar vermektedir. Sigara kullanan bireylerde diş eti problemleri görülme oranı kullanmayan bireylere göre daha fazladır. 

Peki, sigara diş taşı yapar mı? Sigara bilindiği üzere ağız diş sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun yanı sıra sigara kullanan bireylerde diş taşı ve plak oluşma ihtimali artmaktadır. Sigara kullanan bireylerde dişlerini düzenli olarak fırçalasalar bile dişlerinde diş taşı oluşmaktadır. Sigara kullanan bireylerin dişlerinde oluşan plak ve diş taşlarını düzenli olarak temizletmesi gerekmektedir. Aksi takdir de ileri vadede diş kaybına kadar sorun yaşama ihtimalleri yüksektir. Sigara kullanmak diş taşı oluşumu için bir etkendir. Sigara kullanıyorsanız diş temizliğine daha fazla özen göstermelisiniz. Sigara kullanımına bağlı olara dişleriniz de oluşan taşlar, plaklar ve diş sararmaları için düzenli olarak diş hekimine muayene olmalısınız. Unutmayın ki sigara ağız ve diş sağlığı başta olmak sağlığınızı olumsuz olarak etkilemektedir. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için diş hekiminizin önerilerini dikkate almalısınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds