Biyografi

Şirin Aktemur Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi?

Şirin Aktemur, 1975 yılında Ankara’da doğan bir tiyatrocu ve yazardır. Eğitim hayatına Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi Ana Bilim Dalı’nda başlamış ve buradan mezun olmuştur. Tiyatro eğitimi almak amacıyla 2000 yılında İngiltere’nin başkenti Londra’ya gitmiştir. 2009 yılında eşi Gökhan Aktemur ile birlikte “Gılgameş” oyununu yazmıştır. Aynı yıl “Ex-press” oyununu yazarak, Europe Theatre Convention ve Ankara Devlet Tiyatrosu ortak yapımı olarak sahneye koymuştur. Bu oyun Türkiye’de ve Avrupa’nın farklı ülkelerinde çevirileri yapılarak oynanmıştır.

Şirin Aktemur’un tiyatro alanındaki başarıları 2014 yılında da devam etmiş, “Minyatür (bir-lik)” adlı oyunu Uluslararası Ahilik Konulu Tiyatro Yarışması’nda ödül elde etmiştir. Bunun yanında 2012-2013 yıllarında Neşet Ertaş için “Neşe’dert’aşk” isimli oyunu yazmış ve bu eserle Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Oyun Yazarı ödülüne layık görülmüştür. Aynı dönemde Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçısı” ödülünü almıştır.

Şirin Aktemur aynı zamanda Abdallık Geleneği üzerine bir belgesel film çekmiş ve kadın temalı “Can Kırıkları” adlı oyunu yazmıştır. 2018 yılında yazıp yönettiği “Hasret” oyunu, Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde En İyi Prodüksiyon ödülünü kazanmıştır.2019 senesinde, İbrahim Yazıcı tarafından bestelenen “Kadın-ım” adlı eserin metnini yazmıştır.cSon olarak, 2021 yılında yazıp yönettiği “Lal” müzikali, çocuk yaşta zorla evlendirmeleri konu almıştır. Tiyatro sanatçısı Umut Toprak ile evli olan Şirin Aktemur, tiyatro camiasında eserleriyle başarılı kariyerine devam etmektedir.

kaynakça:

 • biyografi.info, erişim tarihi: 14 Eylül 2023

2 thoughts on “Şirin Aktemur Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Evli mi?

 • Sinem Aktemur

  Gökhan Aktemur, Şirin Altemur’un kardeşidir

  Yanıtla
  • Sinem Aktemur

   Kardeşlerdir. Gökhan Aktemur abisidir

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.