Sağlık

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, hareket etmeye devam etmek ve mümkün olduğunca normal faaliyetlerinize devam etmektir.

Eskiden yatak istirahatinin kötü bir sırttan kurtulmanıza yardımcı olacağı düşünülürdü, ancak şimdi aktif kalan kişilerin daha hızlı iyileşeceği biliniyor.

Bu ilk başta zor olabilir, ancak cesaretiniz kırılmasın – ağrınız sonunda iyileşmeye başlamalıdır. Ağrı normal şekilde devam etmenizi engelliyorsa ağrı kesici almayı düşünün.

İşe dönmeden önce tamamen ağrısız olana kadar beklemenize gerek yok. İşe geri dönmek, normal bir aktivite düzenine dönmenize yardımcı olacak ve sizi acıdan uzaklaştırabilir.

Sırt egzersizleri ve esneme hareketleri
Basit sırt egzersizleri ve esneme hareketleri genellikle sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bunlar, ihtiyaç duyduğunuz sıklıkta evde yapılabilir.

Bu uzantıların yanında düzenli egzersiz yapmak da sırtınızı güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir. Yürüyüş, yüzme, yoga ve pilates gibi aktiviteler popüler seçeneklerdir.

Ancak NSAID’ler herkes için uygun değildir, bu nedenle önce ilacı alıp alamayacağınızı görmek için kutuyu veya broşürü kontrol edin. Emin değilseniz bir eczacıyla konuşun.

NSAID’leri alamıyorsanız, kodein gibi alternatif ilaçlar yardımcı olabilir. Bu, daha uzun süre kullanıldığında bağımlılığa neden olabileceğinden, ideal olarak yalnızca birkaç gün kullanılması gereken daha güçlü bir ağrı kesicidir.

Parasetamol tek başına sırt ağrısı için önerilmez, ancak kodein gibi daha güçlü ağrı kesicilerle birlikte kullanılabilir.

Sırtınızda ağrılı kas spazmları varsa, bir pratisyen hekim tarafından kas gevşeticiler reçete edilebilir.

Diazepam gibi bazı kas gevşeticiler uykulu hissetmenize, baş dönmesine veya bulanık görmeye neden olabilir. Bu tür yan etkilere sahipseniz, araba sürmeyin, bisiklet sürmeyin veya makine kullanmayın.

Sıcak ve soğuk paketler
Bazı insanlar, ısının (etkilenen bölgeye yerleştirilen sıcak bir banyo veya sıcak su şişesi gibi) sırt ağrısı ilk başladığında ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu bulur.

Ağrılı bölgeye soğuk (bir buz torbası veya bir torba donmuş sebze gibi) de kısa vadede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, soğuk yanıklarına neden olabileceğinden doğrudan cildinize buz koymayın. Bir buz paketini veya dondurulmuş sebze torbasını önce bir beze veya havluya sarın.

Başka bir seçenek de buz paketleri ve sıcak su şişesi kullanarak sıcak ve soğuk arasında geçiş yapmaktır. Sıcak ve soğuk sıkıştırma paketleri çoğu eczaneden satın alınabilir.

Rahatlayın ve pozitif kalın
Rahatlamaya çalışmak, ağrıyı hafifletmenin çok önemli bir parçasıdır, çünkü durumunuz hakkında endişelenmenin neden olduğu kas gerginliği işleri daha da kötüleştirebilir.

Uzman tedaviler


Egzersiz sınıfları
Bir doktor, ağrınızı azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorsa, bir NHS grup egzersiz programına katılmayı önerebilir.

Bu programlar, kalifiye bir eğitmen tarafından yönetilen, kaslarınızı güçlendirmek ve duruşunuzu iyileştirmek için çeşitli egzersizlerin yanı sıra aerobik ve germe egzersizlerinin öğretildiği dersleri içerir.

  • manuel terapi
    Manuel terapi, bir terapistin omurganızın içindeki ve çevresindeki kaslara, kemiklere ve eklemlere hareket etmek, masaj yapmak ve dikkatli bir kuvvet uygulamak için ellerini kullandığı bir grup tedavinin adıdır.
  • Kayropraktik ve osteopati NHS’de yaygın olarak bulunmamakla birlikte, genellikle kiropraktörler, osteopatlar veya fizyoterapistler tarafından yapılır.
  • Manuel terapi sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak yalnızca egzersiz gibi diğer önlemlerle birlikte kullanılmalıdır.
  • Alexander tekniği adı verilen bir tedavinin uzun süreli sırt ağrısına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var. Ancak, Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE) şu anda bu tedaviyi önermemektedir.

Psikolojik destek
Bir doktor, egzersiz ve manuel terapi gibi diğer tedavilere ek olarak psikolojik terapi önerebilir.

Bilişsel davranışçı terapi (CBT) gibi psikolojik terapiler, durumunuz hakkındaki düşüncelerinizi değiştirerek sırt ağrınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Sırtınızdaki ağrı çok gerçek olsa da, nasıl düşündüğünüz ve hissettiğiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds