Sisli Havalarda Güvenli Sürüş

Uzun yolda araç kullandıysanız büyük ihtimalle sisli bir havayla karşılaştığınız olmuştur. Uzun yolda sizi en fazla zorlayacak hava şartılarından biri diyebiliriz. Hatta o kadar ki uzun yol otobüs şoförleri yolun sisli kısmını geçebilmek için çok ilginç bir taktik uygularlar. Muavin araçtan inip önden koşmaya başlar ve şoför muavine odaklanarak sisli kısmı atlatmaya çalışır. Tabiki yoğun bir sis durumunda bu şekilde kilometrelerce koşacak değiller. Bunu genelde dağdan inerken kısım kısım çöken sisten kurtulmak için denerler. Peki siz sisli havalarda araç kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?


Hava Durumunu Kontrol Edin
Yolculuğunuz öncesinde hava durumunu dikkatli bir şekilde kontrol edin. Eğer aceleniz yoksa kötü hava şartlarında seyahatinizi erteleyin. Bana birşey olmaz bir şekilde varırız düşüncesiyle yola çıkmayın. Unutmayın trafik kazalarının en büyük nedeni kendine aşırı güvendir.Takip Mesafesine Dikkat
Diyelim ki kötü hava şartları gibi sebeplere rağmen oldu da aceleniz sebebiyle yollara düştünüz. Sürüş esnasında önünüzdeki araç ile aranızdaki mesafeyi normal zamankine göre en az 2 katına çıkarın. Bu görüş mesafenizin çok düşük olduğu zamanlarda size rahat bir sağlayacak daha da önemlisi kaza riskinizi minimuma indirecektir.


Kaygan Zemine Dikkat
Tek problem görüş mesafesi değil. Sisli havalarda zemin daha da kaygan olmaya başlar bu yüzden yavaş gitmeniz ve ani frenden kaçınmanızda fayda var. Aracınızın sileceklerini arada bir çalıştırarak oluşan çiğ taneciklerini temizleyebilirsiniz.


Sisli Hava Durumuna Özel Gözlük
Bunun pek faydalı olacağını sanmıyordum ama merak edip denemek için aldım. Camları sarımsı renkte olan bu gözlüğü aksesuarcılardan ve bazı akaryakıt istasyonlarından temin edebilirsiniz. Gayet işe yaradığını söyleyebilirim. Fiyatı 10-15 TL civarında. Camı sarımsı bir renkte.


Aracınızın Özelliklerini Kullanın
Eğer aracınızda sis lambası var ise mutlaka açık tutun. Sis lambası açık olsun olmasın yoğun sis durumlarında dörtlü flaşörü kullanmaktan çekinmeyin. Bazı internet sitelerinde bunun sadece acil durumlarda kullanıldığını sisli havalarda kullanılmaması gerektiği gibi bir görüş var. Buna kesinlikle katılmıyorum. En azından kaza yapmaktan iyidir.


Uzun Farlarınızı Kesinlikle Kullanmayın
Sisli havalarda yapmamanız gereken en önemli şey uzun farlarınızı kesinlikle kullanmamak. Bu hava şartlarında uzağı daha rahat görebilme düşüncesiyle yakılan uzun far lambaları tam tersi etki yaparak görüş mesafenizi kat kat düşürecek ve hiç birşey görememenize sebep olacaktır. Uzun far lambalarını kullanırsanız önünüzü dümdüz duvar gibi görürsünüz ve eğer önünüzde seyir eden bir araç var ise kaza kaçınılmaz olur.


Çok Yoğun Sis Bastırdı Ne Yapmalıyız?
Hava soğuk olsa da camlarınızı açık tutmaya çalışın. Bu şekilde aracınızın camında buğulanmayı engelleyebilir aynı zamanda dışarıdan gelen seslere daha rahat odaklanabilirsiniz. En güzeli eğer yakınlarda imkanınız var ise yakınlardaki bir akaryakıt istasyonu veya dinlenme tesisine aracınızı çekip beklemek olacaktır. Kendinize demli bir çay söyleyin ve sisin en azından azalmasını bekleyin.


Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.